‘Anadolu’nun Kayıp Şarkıları’
17 Mart 2010 Çarşamba - 10:49     2.535 kez okundu.    
‘Anadolu’nun Kayıp Şarkıları’

‘Anadolu’nun Kayıp Şarkıları’

Yönetmenliğini Nezih Ünen’in yaptığı ‘Anadolu’nun Kayıp Şarkıları’ filmi 12 Mart 2010 Cuma günü sinemalarda gösterilmeye başlandı.

Uzun zamandır müzikal belgesel bir çalışma izlemeyi beklerken gerçekten renkli ve yüz gülümseten bir çalışma olarak beyazperdedeki önemli yerini aldı. Yönetmen Nezih Ünen’in de belirttiği gibi türünün ilk örneği bir çalışma bu. Hikayesini, oyuncusunu gerçek Anadolu halkından alan bir film. Anadolu’nun onbinlerce yıllık geçmişini, otantik yapısını, mitolojik öykülerini, varolmuş ve çökmüş imparatorlukların mekanlarında 20 emsalsiz Anadolu şarkısını dinlerken yaşanmış ve hala yaşatılmaya çalışılan zengin ritüelleri göreceksiniz. Bir yandan unutulmaya yüz tutmuş olduklarını, diğer yandan yoksulluk içinde nasıl sade ve doğal bir yaşayış içinde durumlarını kabullenmiş olarak yaşadıklarına da bir kez daha tanık olacaksınız saf ve katışıksız Anadolu insanının..Yönetmen Nezih Ünen Bursa’da dünyaya geldi. 18 yaşında iken İstanbul’a üniversite eğitimini gerçekleştirmek üzere geldi. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik eğitimi sırasında fotoğrafçılık, müzik ve tiyatro hobilerini de geliştirdi. Üniversiteden mezun olduktan sonra ilgi duyduğu alana yani müziğe yöneldi. Aranjörlük, bestecilik ve yapımcılığın yanı sıra otantik müzikle ilgili birikimlerini derinleştirerek bu noktaya başarıyla geldi. Türünün ilk örneği Anadolu’muzun müzik belgeseli bu filmi kaçırmayınız..

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.