‘Anadolu Ateşi’ Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nu Yakacak !
14 Temmuz 2013 Pazar - 10:09     2.332 kez okundu.    
‘Anadolu Ateşi’ Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nu Yakacak !

‘Anadolu Ateşi’ Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nu Yakacak !

Folklorik ve çağdaş sanat yapısıyla tüm dünyaya Türk kültürünü güçlü vurgularla tanıtan ‘Anadolu Ateşi’ Dans grubu bu akşam 14 Temmuz 2013 saat 21:30’da Harbiye Cemil Topuzlu Sahnesi’nde hayranlarıyla kucaklaşacak.

‘Anadolu Ateşi’ meşalesini yaktığı günden bu yana Yeni Zelanda’dan Sibirya’ya, Amerika’dan Bahreyn’e kadar 3850 canlı performansla 87 ülke, 275 şehir dolaştılar. 35 milyon seyirciyi kendisine hayran bırakan ‘Anadolu Ateşi’ 3 Mayıs 2001 yılında ilk gösterilerini gerçekleştirmiştir. 1999 yılında ‘Sultan’s of the Dance’ projesiyle Mehmet Erdoğan tarafından hayata geçirilen çalışma seçilen 90 dansçı ile yola çıkmıştır. Kostüm ve müziklerin hazırlığından sonra dansçıların estetik egzersizleri, disiplinli diyetleri ile strech ve yoga çalışmalarının ardından dans provaları başlamıştır. Modern dans ve balenin estetiği içinde halk oyunlarına ait adımlamaların eşlik ettiği mükemmel koreografi başarıyla ve kusursuzlukla sunulmuştur. ‘Anadolu Ateşi’ yurt içi ve yurt dışı gösterilerine büyük bir hızla devam etmektedir. ‘Karadeniz Oyunu’ ile ‘dünyanın en hızlı dans grubu’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmışlardır. Grubun sanat yönetmeni Mustafa Erdoğan 2012 yılında yapım ve yönetmenliğini üstlendiği ‘Anadolu Ateşi 3D’ Türk müzikal belgeselini yayınlamıştır. 2011’ Ağustos ayında Antalya Aspendos’ta sergiledikleri gösteriyi çeşitli görsel animasyonlarla zenginleştirerek 6 ayda bitiren Mustafa Erdoğan, belgesel için 100 kişilik bir grupla çalışmıştır. ‘Anadolu’ diğer adıyla ‘Küçük Asya’ Karadeniz, Ege ve Akdeniz arasında kalan bir yarımadadır. ‘Anadolu’ Asya ve Avrupa kıtalarının birleşme noktası olarak stratejik bir öneme sahiptir. Tarih öncesi çağlardan beri medeniyetin beşiği olan ‘Anadolu’daki en eski yerleşim birimi ‘Cilalı Taş Devri’nde kurulmuştur. Çatalhöyük, Hacılar, Çayönü, Yumuktepe, Nevali Çori yerleşkelerinde dönemden kalıntılar bulunmuştur. ‘Truva’ bölgesi de ‘Cilalı Taş Devri’nde kurulmuş olup varlığı ‘Demir Çağı’na kadar uzanmıştır. Sümerler, Asurlar, Hititler, Yunanlılar, Lidyalılar, Keltler, Pers ve Roma İmparatorluğu (Bizans), Selçuklu, Moğol ve Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük medeniyetlerin ev sahipliğini yapmıştır. Bünyesinde yüzlerce ‘dil’ ve ‘lehçe’ barınmaktadır. Hristiyanlığın doğuşu ‘Anadolu’ topraklarında olmuştur. 11.yüzyıldan itibaren Malazgirt Savaşı galibiyetiyle ‘Anadolu’ toprakları Müslüman Türklerin hakimiyetine kavuşmuştur. ‘Anadolu’ coğrafik yapısı itibariyle Avrupa’ya benzemektedir. Doğal etkenler, siyasi hareketler tarihi açısından Anadolu ve Avrupa etkileşimleri hep birlikte yaşamışlardır. 1071 yılında Malazgirt Savaşı’nın ardından ‘Anadolu’da beylikler kurulmuştur. Selçuklu İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Anadolu’daki varlığını sürdüren en güçlü Osmanlı Beyliği öbür beyliklerin topraklarını ele geçirerek Osmanlı İmparatorluğu’nu kurmuşlardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.