‘Anneler Ninniler’le Sema Moritz CRR’de
13 Ocak 2013 Pazar - 12:52     3.473 kez okundu.    
‘Anneler Ninniler’le Sema Moritz CRR’de

‘Anneler Ninniler’le Sema Moritz CRR’de

‘Dünyayı Oktavlar Arasında Dolaşan Sanatçı’ olarak tanınan Sema Moritz, 18 Ocak 2013 Cuma saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ‘Anneler Ninniler’ konserini müzikseverlere sunacak

. Dünyada ‘kadına karşı şiddet’ uygulamalarına başkaldıran ve sosyal sorumluluk projesi olarak geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen ‘Namus Oyunları Festivali’nde ilk sırada ‘Anneler Ninniler’le sahne alan Sema Moritz, insanoğlunun zorlu ve sancılı doğum süreci ni acı çeken, şefkatle göğsünde besleyen ve üreten kadının bedeni üzerinde tasvir ederek kadın bedeninin kutsallığı üzerine imgelemeler yapmıştır. Sanatçı 1955 yılından bu yana İstanbul- Berlin arasında yaşamaktadır. 1989 yılında ‘Taksim’ grubunu kurarak ‘İstanbul’u Dinliyorum’, ‘Sihir’, ‘Hommage in İstanbul’ ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz’le yaptığı ‘Şeyh Bedrettin Destanı’nın CD’sini çıkartmıştır. Türk müziği tarzının dışında Yiddish, Getto ve Brecht lied’leri, ses ve sahne performansları üzerine work shop’lar, ‘Seyyan Hanım’ın Tangoları’ çalışmaları arasındadır. Brecht Lied’leri, 20. yüzyılda düşünce ve fikir alanında yazılarıyla etkili olmuş şair, tiyatro yönetmeni ve yazar Bertold Brecht’e aittir.  Yapıtları uluslararası edebiyat ve tiyatro alanında saygınlık kazanmış ve ödüller almıştır. Diyalektik tiyatronun öncülerinden olan sanatçı toplumsal yapıyı eşit ve şeffaf hale getirmek inancıyla eserlerini yazmıştır. 1898- 1956 yılları arasında yaşayan Brecht, çocukluk yıllarında son derece utangaç ve çabuk hastalanan bir çocuktu. Okul yıllarında savaş karşıtı olarak yazdığı bir kompozisyon nedeniyle okuldan atılma durumuna gelmiştir. Üniversite yaşlarına geldiğinde Münih’te tıp, edebiyat ve doğa bilimleri okudu. Sahne sanatlarıyla tanışması ünlü kabaretist Karl Valentin’le gerçekleşmiştir. Edebiyat ve tiyatro dünyasından birçok kişiyle tanışan Brecht, Münih Oda Tiyatrosu’nda eserler sahneye koymuştur. Carl Zuckmayer’le dramaturg olarak çalışan sanatçı 1922’de yazdığı ‘Gecede Trampet Sesleri’ oyunuyla Kleist ödülü aldı. Politik düşüncelere dayalı yazdığı oyunları ile ‘epik tiyatro’ların yaygınlaşması sürecinde en büyük yapıtı ‘Üç Kuruşluk Opera’ ile en büyük başarısını yakalamıştır. ‘Bertold Brecht’in Dua Kitabı’ isimli toplu şiirlerinden oluşan yayını Bertold Brecht’in siyasi manada Marksist düşünceye sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Politik düşüncelere dayalı oyunları sanatçının polisle başının derde girmesine sebep olmuş ve Almanlar tarafından yapıtları yakılan Brecht, vatandaşlıktan çıkarılmıştır. Danimarka’da sürgünde kaldığı dönemlerde de oyun yazmaya devam eden sanatçı sürgün gazetelerine de çeşitli makaleler yazmıştır. Sürgün döneminde hareketli bir yaşam süren Brecht, Danimarka, Stockholm, Helsinki ve Prag’ta bir müddet yaşadıktan sonra Kaliforniya kentine yerleşmiştir. Amerika’da siyasi hareketler içinde aktif olarak yer alan oyunlar ve yazılar yazan sanatçı siyasi fikirleri nedeniyle mahkemeye verilmiştir. Yaşamının son yıllarını New York’ta geçiren Brecht, inandığı ve uğruna savaştığı Marksist düşünce tarzında eşitlikler, özgürlükler ve haklar ilkesinden asla vazgeçmemiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.