‘Aşkın Halleri’
16 Nisan 2010 Cuma - 09:44     2.270 kez okundu.    
‘Aşkın  Halleri’

‘Aşkın Halleri’

Üç değerli Avrupalı sanatçıyı, ülkemizden beş değerli sanatçıyla buluşturan ‘Aşkın Halleri’ konserinde Saray Arpları’nın eşliğinde Türk Müziği enstrümanlarıyla beraber aşkın ve müziğin evrenselliğini bir kez daha hissedeceğiz.

Acımasız politik kuralların insanoğlunun arasına betondan duvarlar çektiği, kesin sınırlarla birbirine geçit vermediği çağımızda doğu- batı sentezinde yine aşk ve aşkın halleri, yine müzik ve sınır tanımayan doğasıyla tasavvufi ve şiirsel tüm ruhumuza derinden işlenecek. 18 Nisan 2010 Pazar akşam saat 20:00’de CRR’de arpist Şirin Pancaroğlu, perküsyon’da Fahrettin Yarkın, şan’da Francesca Lombardi Mazzulli, barok arp ’ta Hannelore Devaere, kemençe’de Derya Türkan, ud’da Yurdal Tokcan, viola da gamba’da Liam Fennelly ve okuyucu İlhan Yazıcı medeniyetlerin tüm sınırlarını kaldıracaklar. Müzik tarihinde çok uzun bir geçmişe sahip olan Arp, bu yolculuğunda pek çok kültürün müziğinde, saraylarda asil zümrenin müziğini icra eden bir enstrüman halini almıştır. Eski çağlarda avlanma ve savunma silahı olan yay ve ok sisteminden esinlenilerek yayın gerilip, okun fırlatıldığı anda kasnaktan gelen sesin müzik tınılarına dönüşmesi için gerilmiş yay sistemine tını kutusu eklenerek Arp (Harp) elde edilmiştir. Roma ve Yunan medeniyetlerinde ilk gelişmiş haliyle ‘Lir’ kullanılıyordu. Daha sonra çağdaş orkestralarda dik ve yüksek tını kutusunun önünde oturularak, tellerin hafif şekilde parmaklarla gerilmesiyle çalınan 47 telli bir enstrüman ‘Arp’ kullanılmıştır. Ayak dibinde bulunan pedallar notaların diyez ve bemol arızalarını almasına yardımcı olur. Yumuşak ve dokunaklı tınısıyla dinlemeye doyulmaz arp’ı, ‘Aşkın Halleri’nde usta parmaklarda bir kez daha duyacağız.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.