‘Bach Günleri’nde Thomas Gabrial Trio’ ile Caz- Bach Buluşması
30 Ekim 2013 Çarşamba - 12:09     1.580 kez okundu.    
‘Bach Günleri’nde Thomas Gabrial Trio’ ile Caz- Bach Buluşması

‘Bach Günleri’nde Thomas Gabrial Trio’ ile Caz- Bach Buluşması

10 Ekim- 2 Kasım 2013 tarihleri arasında devam edecek olan ‘İstanbul Bac Günleri’ sonlara yaklaşırken 30 Ekim 2013 Çarşamba saat 20:30’da St.Antoin’de Thomas Gabriel Trio Bach’ın bestelerinin, caz’a uyarlanmasıyla ortaya çıkan başarılı sound’u müzik severlerle paylaşacak.

31 Ekim’de festival Alexander Rudin ve Hüseyin Sermet’i Aya İrini’de aynı sahnede buluşturacak. Festivalin son konseri 2 Kasım 2013 saat 20:30’da yine Aya İrini’de gerçekleşecek. Barocco Sempre Giovane Topluluğu ile ünlü Çek çellist Jiri Barta konçerto eserleriyle dopdolu bir repertuarla ‘Bach Günleri’nin kapanışını gerçekleştirecek. 1230 yılında rahipler tarafından inşa edilen Galata’daki Aziz Fransua kilisesinin iki kez çıkan yangınlar sonucu ağır hasar alması üzerine 18.yüzyılda Pera’da St.Antoine Kilisesi  inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun saray ve devlet görevlerinde bulunan veya ticaret yapan Katolik Fransız ve İtalyan vatandaşlar ve de aileleri için inşa edilen kilise, 1742 yılında Aziz Antuan Kilisesi olarak hizmetine başlamıştır. St Antoine Kilisesi, İstanbul’da dünyaya gelen İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından İtalyan mimari tarzı ‘Neogotik’ olarak tasarlanmıştır. Tarih ve sanat değeri olan kilise binasının cephesi kırmızı tuğlalarla örülmüştür. Betonarme olarak inşa edilen kilisenin cephesi İstiklal caddesine bakmaktadır. Caddeye bakan cephenin genişliği 38 metre olup, girişi kilisenin avlusuna çıkmaktadır. İtalyan rahiplerin görev yaptığı kilisede rahipler, laiklik ilkelerine göre dini kıyafetlerle sadece kilise içinde dolaşmaktadırlar. Kilise dışındaki günlük hayatlarında sokak ve caddelerde dinsel üniformalı rahip veya rahibelerle karşılanmamaktadır. İstiklal caddesinin başında yer alan 6 katlı 2 bina, St.Antoine Kilisesi’ne gelir getirmesi amacıyla kiraya verilmiştir. İstanbul’un en eski semtlerinden Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi, Osmanlıca’da Cadde-i Kebir, Fransızca’da Grande Rue de Pera, 1400 metre uzunluğundadır. Caddenin ilk şeklini alması ise Bizans döneminden sonraya rastlamaktadır.  Bizans döneminde surlarla çevrili olan Galata, Cenova kolonisi ve latin topluluklardan oluşmaktadır. Katolik kilise ve manastırlarının bulunduğu bu bölgeye Pera (Karşıyaka) adı verilmiştir. Boğaziçi ve Haliç’in çevrelediği Beyoğlu platosunda bağlar, mezarlıklar, koruluk ve avlanma alanları bulunmaktadır. Bağ evleri ve yazlık konutların bulunduğu bölgeye ihtiyaçtan dolayı daha fazla yerleşim alanlarının oluşması ticari hareketlilikle beraber bölgede bir büyümeye neden olmuştur. İtalyanlar, Fransızlar,  Hollandalılar bölgeye itibar etmeye başlayarak Pera bağlarına göçler gerçekleştirmişlerdir. 16.yüzyılda Avrupalı akınlarının doruk noktasında iken yayılan veba salgını geniş alana yerleşmiş göçmenleri Pera’da birbirine daha yanaşık şekilde toparlamıştır. Fransız ve İngiliz Elçilik binaları ve saraylarından sonra Müslüman yerleşimleri başlayan bölgeye II.Beyazıd bir mescit inşa ettirmiştir. Dörtyol ağzına kurulan mescide ‘Asmalı Mescit’ denmiştir. Bugün mescit yerinde olmasa da ismi ile tarihini yaşatmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.