‘Barbaros’ Projesi
10 Aralık 2009 Perşembe - 10:57     3.038 kez okundu.    
‘Barbaros’ Projesi

‘Barbaros’ Projesi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projelerinin içinde bir proje var ki bizi 16.yüzyılın savaşçı şahsiyetlerinden birine, o’nun doğduğu yere, yüzdüğü sulara, savaştığı cephelere götürecek.

İstanbul, Ankara ve Samsun Bale’leri ve Devlet Opera Balesi ‘Barbaros’ projesinde Midilli ve Cunda Adası ’nda buluştular. Vatanımızın kara toprağı kadar, kara sularını da kanıyla, canıyla savaşarak koruyan büyük Paşa’yı çağdaş sanat anlayışıyla ve tarihsel bilgilerle yeniden duyumsayacağız. Osmanlı tarihinde adını Kaptan-ı Derya olarak yazdıran ve Osmanlı’nın ilk kaptan paşası ünvanıyla tarihe geçen Barbaros Hayrettin Paşa Akdeniz’de Osmanlı İmparatorluğu’nun varlığını güçlendirerek, bölgeye ‘Türk Gölü’adını verdirmeyi başaran önemli askerlerdendi. Kanuni Sultan Süleyman’ın padişahlığında ‘Hayreddin’ yani ‘dinin en hayırlısı’ adını alan paşanın gerçek adı ise Hızır Reis’di. Kaptan-ı Derya Hızır Reis Barbaros Hayrettin Paşa. Ağabeyi Oruç Reis’e kızıl renkli sakalından dolayı Avrupalılar ‘Barbarossa’ ismini vermişlerdi. Oruç Reis’in şehit düşmesi üzerine ‘Barbaros’ ismi Hızır Reis’e ait oldu. 1470 yılında Midilli’de doğan Barbaros Hayrettin Paşa Türk Sipahisi bir baba ile Rum bir anneden dünyaya gelmiş dört erkek çocuktan biriydi. Oruç, Hızır ve İlyas Reis’ler gemilerle ticaret yaparken esir düşmelerinden sonra korsanlık yapmaya başladılar. 1516’da türlü ganimetlerle dolu bir gemiyi Yavuz Sultan Selim’e armağan olarak yollamalarının ardından devletle arası iyi olan Reis’ler Akdeniz ve Kuzey Afrika’da topraklar elde etmeye başladılar. Bu savaşlarda kardeşlerini kaybeden Hızır Reis, Yavuz Sultan Selim’in emriyle Beylerbeyliği’ne atandı. 1525’te Cezayir’i ele geçiren Hızır Reis Andre Doria’yı yenilgiye uğratarak, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı donanmasının başına getirilerek Kaptan-ı Derya Hayreddin Paşa ünvanını aldı. 1538’de Preveze Deniz Zaferi ’yle Haçlı Donanması’nı Akdeniz’de yerle bir eden Barbaros Hayreddin 4 Temmuz 1546’da Osmanlı’ya önemli hizmetli yapmış anlı, şanlı bir Paşa olarak hayata gözlerini yumdu. Tarih devinin, Kaptan-ı Derya’nın çağdaş sanatla buluşmasını sağlayan projenin sanat yönetmeni Beyhan Murphy oldu.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.