‘Barış İçin Müzik Vakfı’nın Kurumsal Partneri İKSV Olacak.
27 Temmuz 2013 Cumartesi - 10:24     2.116 kez okundu.    
‘Barış İçin Müzik Vakfı’nın Kurumsal Partneri İKSV Olacak.

‘Barış İçin Müzik Vakfı’ nın Kurumsal Partneri İKSV Olacak.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, gençlerin kültürel ve sanatsal gelişime yönelik olarak destek ve faaliyetlerine bir yenisini katıyor.

‘Barış İçin Müzik Vakfı’nın oluşumunu yakından destekleyecek olan İKSV, ‘Barış İçin Müzik Korosu’ ile Salzburg Müzik Festivali’nin de konukları arasında yer alacak. 2011 yılında ‘El Sistema’nın başkanı Jose Antonio Abreu ve orkestra şefi Gustavo Dudamel yönetiminde Venezuella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası İstanbul’a gelerek bu önemli çalışmaya tüm dünyada olduğu gibi örnek teşkil etmişlerdir. 2012 yılında ‘El Sistema’ projesiyle özdeş bir çalışma başlatan İKSV, klasik müzik ve opera alanında çalışan gençlerle ‘Barış İçin Müzik Vakfı’nı uluslararası platforma taşımaya karar vermişlerdir.  ‘Barış İçin Müzik Vakfı’ 2005 yılında özellikle maddi imkanları olmayan çocuklara müzik eğitimi vermek, dünyada ve toplumda barışın sesini duyurmak amacıyla kurulmuştur. Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki’nin emekleriyle yedi yıldır faaliyet gösteren vakıf çocukların ve ailelerinin de desteğiyle bugüne kadar ayakta kalmayı başarmıştır. İlk çalışmalarını İstanbul, Edirnekapı semtinde bir ilkokulun sahnesinde yürüten vakıf öğrencilere ders saatleri dışında haftada 5 gün solfej ve akordeon dersi vermeye başlamıştır. Çocukların sosyal, davranışsal, müzikal ve barışçıl duygularına pozitif etki gösteren bu çalışmalara artan ilgi ve talep üzerine yeni çalışma alanlarına ihtiyaç duyulmuştur. Akordeondan sonra flüt eğitimiyle devam eden çalışmalara keman, piyano, çello, viyola, klarnet, kontrbas, perküsyon, trompet, trombon, korno ve tuba eğitimleri de eklenerek çalışmalar daha da hızlanmıştır. Vakfın okullardaki atölye sahalarını genişletmesinin ardından, arsa alınımı yapılarak bina yaptırılması, 1000 adet enstrüman tedariki ve müzik hocaları ve personel için finans sağlanması dahil tüm maddi karşılamalar Mehmet Selim Baki tarafından yapılmıştır. Zaman zaman personel görevini veliler üstlenerek mikro- ekonomi sağlanmaya çalışılmıştır. ‘Barış İçin Müzik Vakfı’ şu anda 3 ilkokulda kurdukları müzik atölyelerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Merkezleri olan Edirnekapı’daki ilköğretim binasında eğitimlere halen devam edilmektedir. Vakfın eğitmen kadrosunun çoğunluğu Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencilerinden ve İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuarı mezun ve öğrencilerinden oluşmaktadır. Eğitmen asistanları ise  ‘Barış İçin Müzik’ çalışmalarında yetişen çocuklardan oluşmaktadır. Vakıf, 2009 yılında Deutsche Bank’ın ‘Urban Age Award’ ödülüne layık görülmüştür. 2012 yılında ‘El Sistema’nın Avrupa kanadında faaliyet gösteren ‘Sistema Europe’ tarafından barış için yapılan en iyi uygulamalar arasına girmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.