‘Bir Deli’nin Hatıra Defteri’
18 Nisan 2010 Pazar - 11:45     2.601 kez okundu.    
‘Bir Deli’nin Hatıra Defteri’

‘Bir Deli’nin Hatıra Defteri’

1842 yılında Gogol’un kaleme aldığı ‘Bir Deli’nin Hatıra Defteri’ adlı tek kişilik tiyatro eseri 22 Nisan Perşembe akşam saat 20:30’da CRR’de Cem Mansur’un orkestra şefliğinde Akbank Oda Orkestrası tarafından yorumlanacak.

Saat 20:00’de Sohbet’le başlayacak program 2 bölüm halinde Schumann ve Holloway bestelerinden oluşuyor. Piyano’da solist sanatçı Christian Blackshaw orkestranın konuğu olarak sahnedeki yerini alacak. ‘Bir Deli’nin Hatıra Defteri’ 19.yüzyıl ortalarından, günümüze kadar gelmiş bir sosyal sınıf sorununu hicveden çağdaş bir eserdir. Eserin konusu özetle şöyle: Sade bir devlet memuru olan oyunun kahramanı çevresi tarafından küçük görülmesiyle buhrana girer. Sevdiği asil ve zengin genç kızın başka bir asilzadeye aşık olduğunu öğrenmesi sonucu delirir. Kendisini ‘İspanya Kralı’ zannetmesiyle ortalıklarda dolaşınca akıl hastanesine kapatılır. Tek kişilik oyun bir adamın acıklı hayatını, zavallığını, kaygılarından, deliliğe yolculuğunu konu etmektedir. Rus yazar Nikolay Vasiliyeviç Gogol gerçekçilik akımının öncülerindendir. Günlük hayatın rutin döngüsünde gelişen olayları, olayların baş rolündeki kimlikleri mizahi şekilde hicveden Gogol’un önemli eserleri arasında Ölü Canlar, Müfettiş, Eski Zaman Beyleri ve Burun sayılabilir. Yaşamının son dönemlerinde dinsel temalara ve kiliseye daha çok yer veren Gogol okurseverlerinden yoğun tepki alır. 43 yaşında geçirdiği ruhsal buhran sonucu hayata gözlerini yumar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.