‘Caz Ağacı 2013’te Duke Ellington Gecesi
24 Nisan 2013 Çarşamba - 09:51     1.964 kez okundu.    
‘Caz Ağacı 2013’te Duke Ellington Gecesi

‘Caz Ağacı 2013’te Duke Ellington Gecesi

Uluslararası Caz Günü’nde bu yıl ‘Take the A Train’, ‘Mood Indigo’, ‘It Don’t Mean a Thing’ gibi müzik tarihine geçmiş şarkılara hayat veren Duke Ellington anılacak.

30 Nisan 2013 saat 21:30’da Salon İKSV’de gerçekleşecek konserde solistler Elif Çağlar, Ece Göksu, Sezgi Olgaç, Şenay Lambaoğlu, Sibel Gürsoy, piyanoda Uraz Kıvaner, trompette Şenova Ülker, kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ediz Hafızoğlu yer alırken programın sunumunu Vedat Özdemiroğlu yapacak. ‘Caz Ağacı’ ilk olarak 2011’de ünlü caz şarkıcıları Billy Holiday, Nina Simon, Ella Fitzgerald şarkılarında izleyicisiyle buluştu. 2012’ de Frank Sinatra, Antonio Carlos Jobim ve Ray Charles’ı şarkılarıyla konuk eden ‘Caz Ağacı’ bu yıl Duke Ellington’la nostaljik caz severlere hoş bir gece yaşatacaklar. ‘Caz Ağacı’nın unutulmaz konuklarından Nina Simon gerçek adıyla Eunice Kathleen Waymon 1933- 2003 yılları arasında yaşamış blues, caz ve soul tarzında kendine has yorumuyla unutulmaz bir yer edinmiştir. Kalabalık bir ailede müzikle iç içe yaşayan Nina Simon, ilk müzik bilgilerini annesinden edinmiştir. Şarkı söylemeye Kilise korosunda başladığı çocukluk yıllarında bir yardımsever vasıtasıyla piyano derslerine başlamıştır. Müzikteki yeteneğiyle henüz 10 yaşında iken Juillard Müzik Okulu’na girmeyi başaran sanatçı o dönemdeki yoğun ırkçılık ve parasızlık nedeniyle Philadelphia’ya göç etmişlerdir. İlk albümünü 1958 yılında ‘kız’ anlamına gelen Nina ismiyle çıkarmıştır. Ünli sinema yıldızı Simone Signoret’ye duyduğu hayranlıktan dolayı da sahne soyadını ‘Simon’ olarak kullanmıştır. Siyahi insan hakları üzerine eylemci olarak çalışmaya başlayan Nina, o dönemde satış rakamları rekorlara ulaşan albümlere imza atmıştır. Çok kısa zamanda ünlenen şarkıcı popülerliğini siyasal alana taşıyarak ünlü politikacı Martin Luther King’le yakınlaşmıştır. Savaş ve ırkçılık karşıtı olarak ABD’ye kesin tavrını koyan Simon, bir çok ülkede dolaştıktan sonra Fransa’ya yerleşmiştir. Amerika’daki dinleyecilerinin ısrarı üzerine ülkesine dönen şarkıcı 2001 yılında Carnegie Hall’de bir konser gerçekleştirmiştir. Bob Dylan, The Beatles, Leonard Cohen gibi sanatçıların şarkılarını farklı yorumlarla renklendiren sanatçı Dusty Springfield, Aretha Franklin gibi sanatçıların yetişmesine de ön ayak olmuştur. ‘Four Woman’, ‘Missisipi Goddam’ gibi şarkılarında siyahi kadınların çektikleri acı ve işkenceleri dile getirerek birçok kez protesto etmiştir. Unutulmayan şarkıcılar arasında müzik tarihine adını yazdıran Nina Simon, protest kişiliği, sakinleştirici etkisi veren ses tonuyla 10 dakika süren ‘Sinnerman’adlı şarkısı tüm müzikseverlerin akıllarına kazınmıştır. Çağdaş caz sanatçılarından Lyambiko’nun Simon’a adadığı ‘Saffronia’ adlı albüm ve ölüm yıldönümlerinde adına düzenlenen anma törenlerinde şarkılarıyla anılmaktadır. Nina Simon, yakalandığı göğüs kanseriyle 7 yıl savaşının ardından 70 yaşında hayata veda etmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.