‘CRR Solistleri’nin Konseri Bu Akşam Cemal Reşit Rey’de
24 Şubat 2014 Pazartesi - 13:23     1.641 kez okundu.    
‘CRR Solistleri’nin Konseri Bu Akşam Cemal Reşit Rey’de

‘CRR Solistleri’nin Konseri Bu Akşam Cemal Reşit Rey’de

Cemal Reşit Rey (CRR) Senfoni Orkestrası’nın grup şeflerinin bir araya gelerek kurduğu ‘CRR Solistleri’ klasik dönemden, çağdaş döneme kadar Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan repertuarla 24 Şubat 2014 Pazartesi günü saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir konser gerçekleştirecekler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönemde besteleriyle müzik severlerin övgüyle bahsettiği ve Cemal Reşit Rey’in de aralarında bulunduğu ‘Türk Beşlileri’ Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferit Alnar, Necil Kazım Akses  Türk Müziği tarihinde çok önemli bir yere sahiptirler. 1900’lerin başında dünyaya gelen ‘Türk Beşlileri’, Ulu Önder Atatürk’ün yurtdışına eğitim için gönderdiği müzisyenlerdir. Farklı ortamlar, farklı aileler ve farklı kültürlerde yetişen 5 müzik adamının dünyaya geldikleri dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleridir. Tekke ve zaviyelerin kapatılması ve Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte Türk Müziği’ni çok sesli yapmak için yurtdışına giden ‘Türk Beşlileri’, Türk şarkı ve türkülerini yeniden yorumlamışlardır. 1904 yılında dünyaya gelen Cemal Reşit Rey’in babası yazar ve diplomat olarak görev yapmıştır. Ekrem adında bir oğulları olan ve o yıllarda Kudüs’te olan Rey ailesinin yeni doğan çocuğu Cemal, 11 yaşına geldiğinde Paris’e yerleşmişlerdir. 9 yaşından itibaren piyanoyu son derece iyi çalan Cemal, 1914 yılında savaş nedeniyle gittiği Cenevre’de konservatuara devam etmiştir. Orkestra şefliği ve bestecilik eğitimi alan Cemal Reşit Rey, 1923 yılında İstanbul’da konservatuar eğitmenliğine başlamıştır. İstanbul Şehir Orkestrası’nı kuran Cemal Reşit Rey’in hayatında üç dönem vardır. Fransa’da Fransız şarkıları bestelediği dönem, mistik müzikler dönemi ve doğu- batı sentezlerini gerçekleştirdiği müzikler olarak ayrılmıştır. Kardeşi Ekrem Rey’le birlikte Türk kantatları besteleyen sanatçının en önemli eserleri ‘Lüküs Hayat’ ve ‘Enstantaneler’dir. 1906 yılında doğan Ulvi Cemal Erkin’in İstanbul’da yaşayan ailesi de müzikle uğraşmaktadır. İlk piyano derslerini annesinden alan Ulvi Cemal, yabancı bir piyanistle bir müddet çalıştıktan sonra müzik eğitimine devam etmek üzere Paris’e gitmiştir. Eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönen sanatçı piyano ve beste eğitimi vermiş ve oyun havası tarzında (köçekçeler) besteler yazmıştır. 1906 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hasan Ferit Alnar, geleneksel müziği benimsemiş bir ailenin çocuğudur. Türk Müziği sazlarından biri olan Kanun’a yeteneği olduğunu gören ailesi tarafından eğitim için desteklenen Hasan Ferit Alnar, devlet bursu yoluyla Viyana’ya gitmiştir. Burada dünyanın ilk ‘Kanun Konçertosu’nu yazmıştır. 1907 yılında İzmir’de müzik sever bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ahmet Adnan Saygun, ailesinin teşvikiyle henüz 10 yaşındayken müzik eğitimine başlamıştır. Eğitimin devamı için devlet teşvikiyle Paris’e yollanan Saygun, folklör ustası, besteci Bela Bartok’la birlikte halk müziği eserlerini derlemişlerdir. Bilinen eserlerinden ‘Yunus Emre Oratoryosu’ Paris’te seslendirilmiştir. 1908 yılında dünyaya gelen Necil Kazım Akses, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirmiş ve viyolonsel eğitimi almıştır. Devlet bursuyla Paris’e giden Akses, piyano için minyatür eserler bestelemiştir. Minyatürler, derinliği ve perspektifi olmayan ve bir olayı tasvir eden minalist eserlerdir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.