‘Doğuştan Bir Caz Vokalist’ Caroline Henderson
2 Ocak 2014 Perşembe - 08:41     1.571 kez okundu.    
‘Doğuştan Bir Caz Vokalist’ Caroline Henderson

‘Doğuştan Bir Caz Vokalist’ Caroline Henderson

Gençlik yıllarında çeşitli caz orkestralarında vokalistlik yapan ve 1989 yılında büyük bir çıkış yakalayan caz sanatçısı Caroline Henderson, 8 Ocak 2014 Çarşamba saat 20:00’de Ak Sanat’ta Çok Amaçlı Salon’da caz severlerle bir arada olacak.

1983 yılında Kopenhag’a yerleşen sanatçı ‘Ray Dee Oh’ grubuyla büyük bir çıkış yapmıştır. İlk solo albümü ‘Cinamataztic’i 1989 yılında yayınlayan sanatçı 2013 yılında son albümü ‘Lonely House’ı çıkarmıştır. Albümlerindeki başarısı kendisine sekiz kez ‘Danimarka Müzik Ödülleri’ni kazandıran Henderson, Danimarka Kraliçesi’sinin yurtdışı seyahatlerinde Danimarka’yı temsilen sahne almaktadır. Yoğun konser programı olan sanatçı sinemada da başarılı olmuş, Malaga Film Festivali’nden üç ödülle ayrılmıştır. TV’de caz programları yapan sanatçı 2012’de kendi adına yayınladığı ‘Jazz & Love- Henderson’ adlı tiyatro- konser çalışmasıyla büyük beğeni toplamıştır. 2002 yılında Unicef’in ‘Dünya İyi Niyet Elçisi’ olarak görevlendirdiği Caroline Henderson, müzik eleştirmenlerince ‘doğuştan bir caz vokalisti’olarak nitelendirilmektedir. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 1946 yılında kurulmuştur. Çocuk haklarının korunması ve savunulması için çocukların temel haklarını anlatmak ve toplumları bilinçlendirmek adına bir araya gelen örgüt çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir. Dünya ülkelerinin imzaladığı Çocuk Haklarına İlişkin Sözleşme çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren UNICEF, savaş ortamı içindeki çocuklara, aşırı yoksulluk çeken ve doğal afetler de mağdur olan çocuklara ve sömürünün her biçimiyle karşı karşıya kalan çocuklara yardım etmektedir. Tarafsız olarak faaliyet gösteren kuruluş, dünyanın her yerindeki her ırktan çocuğa ayrımcılık gözetmeden yardım elini uzatmaktadır. 1946 yılında İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra mağdur olan 13 Avrupa ülkesindeki ‘Çocuklara Acil Yardım Fonu’ olarak kurulan birlik yardım amacını daha sonra tüm kıtalara yönelik çalışmalara dönüşmüştür. UNICEF dünya çapında gelişmiş kentlerde sokak çocuklarının sayısının 100 milyonu aştığını bildirmiştir. Sokak Çocukları terimi şehirlerin sokaklarında yaşayan çocukları tanımlamaktadır. Aile bakımı ve korumasından mahrum bu çocukların yaşları ortalama 5- 17 yaş arasındadır. Terkedilmiş binalarda, karton kutular üstünde, parklar yada sokaklarda barınan bu çocuklar hiçbir erişkinin denetim ve gözetimi altında bulunmadan sağlıksız koşullarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Suça meyilleri son derece güçlü olan bu çocuklar işportalardan, dilenciliğe kadar çeşitli meslekler edinerek ailelerine de katkı sağlamaktadırlar. Aile bağları zayıf olan bu çocuklar çoğunlukla rastlantısal bir aile birliği içinde yaşamaktadırlar. İstismar, ihmal ve sömürü altında kalan bu çocuklar büyük metropollerde çoğunlukla polis ya da yerel yönetimlerin temizlik timleri tarafından öldürülmektedir. UNICEF tarafından belirlenen bu istatistikler halen gelişen şehirlerde sokak çocuklarındaki sayının artışını işaret etmekte olup nüfus planlamalarının ve doğum kontrolü bilincinin çok iyi yapılması gerektiğinin de altını çizmektedirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.