‘Dört El’ Piyano Konseri Süreyya Operası’nda
3 Ocak 2013 Perşembe - 11:41     2.204 kez okundu.    
‘Dört El’ Piyano Konseri Süreyya Operası’nda

‘Dört El’ Piyano Konseri Süreyya Operası’nda

Konser piyanistliği kariyerlerinde her biri farklı kulvarlarda yol alan iki piyano sanatçısı Hande Dalkılıç ve Rüya Taner 7 Ocak 2013 Pazartesi günü saat 20:00’de Süreyya Operası’nda ‘tek piyano’da bir araya gelecekler.

Süreyya Operası’ndaki konserleri takip eden izleyicilerin yakından tanıdığı piyano sanatçıları klasik dönemden, neo klasik ve çağdaş dönem e ait örneklerin çoğunlukta olduğu bir konser gerçekleştirecekler. Chopin, Lizst, Ravel, Debussy, Grieg, Kodaly bestelerini solo ve dört el olarak seslendirecekler. Fryderyck Franciszek Chopin, Polonyalı romantik dönem piyanisti ve bestecisidir. Babası Fransız, annesi Polonyalı olduğundan milli sınırları olmayan bir müzisyen olarak kabul edilmiştir. Hayatının büyük bir bölümünü Paris’te geçirmesine, şöhretini ve servetini yine bu şehirde yapmasına rağmen tüm ruhuyla Rus askerlerinin işgali altında olan Polonya’ya bağlı kalmıştır. Virtüözlerin ulusal değil evrensel sanatkarlar olması düşüncesi de 19.yüzyılda doğmuştur. Ünlü besteci Chopin, hem karakteri hem de romantik bir sanatçı olması açısından devrine hitap eden bir müzik adamı olmuştur. Bestecilik mizacını en iyi şekilde piyanoya yansıtmış, bestelediği piyano eserlerinde yepyeni tınılar elde etmiştir. Eserlerinde devrinin bestecilerinin ulaşamadığı armonik formüllere ulaşmış, melodilerine lirik bir şiir tadı vererek yükselen ifadelerle zenginleştirmiştir. Vatan hasreti eserlerine de yansımış polonez ve mazurka müziklerini konser salonlarına taşıyarak, folklorik statü den çıkarmış, saygın bir platforma yerleştirmiştir. Sanat hayatına çok küçük yaşta başlayan ve çok genç yaşlarda sanatta olgunluğu yakalayan Chopin, büyük besteci Bethoveen’ın öldüğü yıl Varşova’da eğitimine devam ederken başarılı çalışmalarıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Çok kırılgan ve zayıf bir  bünyeye sahip olan sanatçı yakalandığı tüberküloz hastalığından kurtulamadı. Vasiyeti üzerine cenazesinde Mozart’ın Requiem’i çalınarak toprağa verilmiştir. Chopin’in romantizm ve müziği üzerine fikirlerinin temsilciliğini ölümünden sonra ünlü besteci Schumann yapmıştır. Chopn’in ünlü yazar George Sand ile yaşadığı inişli- çıkışlı aşkı konu alan filmi ‘Impromptu’ 1991 yılında beyazperdede yayınlanmıştır. Filmin başrollerini Hugh Grant, Judy Davis ve Emma Thompson paylaşmışlardır. Chopin’in büyük sevdası Polonya, Orta Avrupa’da yer almaktadır. Sınır komşuları Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Litvanya ve Belarus’tur. Yönetim şekli Cumhuriyet’tir. 1990 yılından bu yana işsizlik tablosunu aşağıya indiren ülkede başarılı bir ekonomik politika izlenmektedir. Polonya, Katolik bir ülke olarak Avrupa’nın en dindar ülkesidir. Bunun yanı sıra ülkede 5000 Tatar Müslüman yaşamakta olup, 1989 yılından bu yana Müslüman göçmenler ülkeye yerleşmektedirler.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.