‘Dünyanın Nabzı’ Bu Konserde Tutuluyor
7 Kasım 2010 Pazar - 12:47     2.488 kez okundu.    
‘Dünyanın Nabzı’ Bu Konserde Tutuluyor

‘Dünyanın Nabzı’ Bu Konserde Tutuluyor

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen perküsyon sanatçıları bir araya gelerek ‘Dünyanın Nabzı’ nı ve kusursuz ritmini solo ve toplu performanslarla 8 Kasım 2010 Pazartesi saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda izleyicilerine sunacaklar.

‘Dünyanın Nabzı’ grubu Engin Gürkey’in ev sahipliğinde Bulgaristan, İran, Hindistan, İsrail, ABD, Polonya ve Küba’dan gelen perküsyon sanatçılarından oluşuyor.  Ayrıca Engin Gürkey Perküsyon topluluğu’da sanatçının beste ve düzenlemelerini seslendirecekler. Vurmalı Çalgılar ailesi yada Perküsyon grubu elemanları müzikte ritmik yapı yı meydana getirirler. Ritm’in sözlük anlamı ‘akış’tır. Değişen, güçleyene ve zayıflayan tınılarla vuruşlar bütünlük halinde kalıpları ve ritm serilerini oluştururlar. Elle veya başka bir vurma aletiyle vurularak, sürtülerek, sallayarak yada ovarak elde edilen sesler vurmalı çalgılara aittir. Modernleşen ve elektronikleşen müzik aletlerinin yanı sıra karmaşık teknoloji içine girmemiş ve iptidailiğini bir nebze de olsa koruyan enstrümanların arasında perküsyon grubu gelir. Latincede ‘percussio’ müzikal şekilde yada ahenkli çarpmak, darp etmek (vurmak) anlamına gelir. Kronolojik olarak insan sesinden sonra keşfedilen ilk müzik aleti perküsyon grubunun ataları olarak belirlenmiştir. Vurmalı çalgılar, orkestraların ve caz müziğinin vazgeçilmezidir. Perküsyon grupları 5 farklı kategoriden oluşmaktadır. İdiofon (ziller, çanlar, kastanyet, triangle), Membranofon (davul, timpani, Kongo, bongo), Aeorofon (borazan, tabanca, siren), Elektrofon (bilgisayarlar), Kordofon (kanun, santur,piyano)  perküsyon türleridir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.