‘Dünyanın Yaşayan En İyi Tango Orkestrası’ İstanbul’da
8 Mart 2014 Cumartesi - 08:20     4.731 kez okundu.    
‘Dünyanın Yaşayan En İyi Tango Orkestrası’ İstanbul’da

‘Dünyanın Yaşayan En İyi Tango Orkestrası’ İstanbul’da

Müzik eleştirmenlerince ‘dünyanın yaşayan en iyi tango orkestrası’ olarak nitelendirilen Color Tango Orkestrası 10 Mart 2014 Pazartesi günü saat 21:00’de TİM Maslak’ta tango severlerle bir arada olacak.

Orkestra Roberto Alvarez’in şefliğinde Dünya Dans Şampiyonları’na eşlik edecek. Tango müziğini klasik müzikle harmanlayan orkestra ‘Tangonun Senfonisi’ adlı eserinin dünya prömiyerini Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) ile başarılı şekilde gerçekleştirmiştir. Tango, Arjantin ve Uruguay kökenli bir müzik ve dans türüdür. İlk yıllarda ‘basit tango’ yada ‘tango criollo’ olarak bilinen müzik ve dans türü günümüzde uluslararası stillere dönüşerek çoğalmıştır. Örneğin; Çin Tangosu, Amerikan Tangosu, Arjantin Tangosu gibi. Tango dansında yer alan dramatik duygu geçişleri, dans içinde zengin doğaçlamalara zemin hazırlamaktadır. Tango dansının ana temasında aşk ve melankoli yatmaktadır. Tango müziğinin ana enstrümanı Alman icadı olan akordeon’un kardeşi ‘bandoneon’dur. Tango sözcüğünün kökeni ve anlamı dilbilimciler tarafından açıklanamamaktadır. Afrika tamtamlarının çıkardığı seslere dayalı olarak söylendiği veya Latince’de ‘dokunmak’ anlamına gelen ‘tangere’den türetildiği belirtilmektedir. Latin Amerika’da yaşayan siyah ırkın insanlarına da ‘tango’ adı verilmektedir. 1800’lü yıllarda  Güney Amerika’ya büyük umutlarla göç eden Macar, Fransız, İtalyan, İspanyol, Portekizli insanlar bir çok hayal kırıklığı, ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşamışlardır. Bu sıkıntılar ve geleceğe dair yüksek umutlar içerisinde geldikleri kültürden de etkilenerek Tango müziğini ortaya çıkarmışlardır. Buenos Aires’te alt sınıfa ait fakir ve sosyal hakları dahi olmayan insanların yarattığı bu müzik, daha sonra dünyanın sevdiği ve takip ettiği bir tarz haline gelmiştir. İçinde hırçınlık, kıskançlık, öfke, asilik, yıkılmış umutlar ve hayalleri barındıran tango müziği ve dansı uzun zaman işçi sınıfının eğlence mekanlarının müziği olmuştur. Avrupa ülkelerinden eşlerini ve çocuklarını bırakarak Güney Amerika’ya göç eden erkek nüfusunun artması nedeniyle eğlence sektörü hareketlenmiştir. Tango, alt sınıfın tercih ettiği bir eğlence müziği olduğundan uzun zaman elit tabaka tarafından ayıp ve sakıncalı bulunmuştur. Arjantin Tango, 2/4, ¾, 4/4’lük gibi belirgin ritim kalıpları eşliğinde ve sert hatlarla dans edilmektedir. Tango, Avrupa’ya 20.yüzyılda Arjantin’den Fransa’ya gelen tangocular tarafından yayılmıştır. Arjantin stili Avrupa’da pek benimsenmeyince Avrupa stili Tango dansı ortaya çıkmıştır. Paris’te tango dansına ilginin artması üzerine Arjantin sosyetesi de alt sınıfın müziğine değer vermeye başlamıştır. Bunun üzerine tango, smokinlerle dans edecekleri bir salon dansı haline getirmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.