‘Edith’in Sesi Jil Aigrot’ TİM Maslak Show Center’da
21 Kasım 2013 Perşembe - 13:13     2.169 kez okundu.    
‘Edith’in Sesi Jil Aigrot’ TİM Maslak Show Center’da

‘Edith’in Sesi Jil Aigrot’ TİM Maslak Show Center’da

Efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatının konu edildiği bir filmde Piaf’ın sesi olan şarkıcı Jil Aigrot 14 Aralık 2013 Cumartesi günü saat 21:00’de TİM Maslak Show Center’da sanatçının ölümünün 50.yılı anısına bir gösteri- konser gerçekleştirecek.

Başrolünü Edith rolünde Marion Cotillard’ın oynadığı ‘La Vie en Rose’ (Kaldırım Serçesi) Olivier Dahan’ın bol ödül topladığı bir film olarak gişe rekorları kırmıştı. Filmdeki ve konserlerindeki başarılı sahne performansı ve muhteşem yorumlarıyla dünya çapında ün kazanan şarkıcı Jil Aigrot, 45 dakika dan oluşan iki bölümlük gösterisinde Paris’in Montmartre şehrinin mahallelerine Edith Piaf’ın şarkılarıyla bir yolculuğa çıkartacak. Sanatçının ‘Müzikhol’ dönemindeki şarkılarına  yer veren Jil Aigrot’ya piyano, bateri, akordeon ve kontrabas eşlik edecek. Jil Aigrot, Güney Fransa’nın Cannes şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda şan derslerine başlayan ve Fransız şansonları için özel ders alan Jil Aigrot, Bizet ve Offenbach’ın opera eserlerini de repertuarlarında bulundurmaktadır. ‘James Bond’ filmlerinden tanıdığımız Pierce Brosnan’la ‘Remington Steele’ dizisinde bir şarkıcıyı canlandıran şarkıcı Fransız televizyonlarının popüler yıldızları arasındadır. Fransa’nın en sevilen sanatçılarından Edith Piaf, yarı İtalyan yarı Tiflis kökenli bir ailenin çocuğudur. Tiflis, Gürcistan’ın başkenti olup, kültürel, sosyal ve endüstriyel açıdan önemli bir merkezdir. Global enerji projesi olan Tiflis- Bakü- Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın da geçtiği bir bölge olması açısından önem kazanmaktadır. Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği Tiflis kenti, Gürcüce söylenen Tbilisi ismi bir efsaneden alınmıştır. Efsaneye göre Tiflis, ormanlarla kaplı ağacı bol bir yerdir. Bir gün kralları bir ava çıkar. Atmacasını avlamak istediği bir sülün kuşunun üzerine salmıştır. Ancak aradan saatler geçer ne atmacası ne de sülünü ortalıkta gözükmezler. Kısa bir aramadan sonra her ikisini de sıcak suya düşmüş halde bulmuşlardır. Sıcak suyun olduğu bölgeyi çok beğenen kral, buraya bir kent kurulmasını emreder. Kente bu olaydan sonra Tbili (ılık su) adı verilmiştir. Arkeolojik kazılarda M.Ö 4000 yılında yerleşim alanları bulunan Tiflis, 10 yıl kadar İranlılar’ın elinde kalmıştır. Zaman zaman Selçuklular, Bizanslılar, Araplar ve Osmanlıların güç mücdelelerine tanık olan bölge zaman içerisinde birçok el değiştirmiştir. 1122 yılında kesin egemenliği ilan eden Kurucu Kral Davit, Gürcistan’ın başkenti olarak Tiflis’i ilan etmiştir. 12. ve 13. yüzyılda önemli gelişmeler kaydeden kent, edebiyat ve kültürün merkezi haline gelmiştir. Ancak 13.yüzyıl sonunda Moğollar’ın istilasıyla ‘Altın Çağı’nı kapayan kent, 14. Yüzyıldan, 18. yüzyıla kadar çeşitli güçlerin akınına uğramıştır. 18.yüxyılın başlarında Rusya’yla antlaşma imzalayan Osmanlı Devleti, Tiflis Eyaleti’ni hakimiyetleri altına almış ancak İran’la yaptıkları savaşlarda Tiflis’i savaşsız teslim etmişlerdir. İran yönetiminin baskılarından son derece yılmış olan Gürcü Kral, Rusya’dan yardım istemiş bunun üzerine İran orduları Tiflis kentini yakıp yıkarak çıkmışlardır. Rusya’nın yönetiminde yeniden eski güzelliğine kavuşan Avrupa tarzı binalar ve kara ve raylı yollara sahip olan Tiflis, 1991 yılına kadar Moskova yönetiminde kalmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.