‘Esmer Yıldız’ Estrella Morente İş Sanat Kültür Merkezi’nde
26 Ocak 2014 Pazar - 10:03     1.763 kez okundu.    
‘Esmer Yıldız’ Estrella Morente İş Sanat Kültür Merkezi’nde

‘Esmer Yıldız’ Estrella Morente İş Sanat Kültür Merkezi’nde

Flamenko efsanesi ünlü sanatçı Enrique Morente’nin kızı Flamenko şarkıcısı ‘esmer yıldız’ Estrella Morente, 6 Şubat 2014 Perşembe günü saat 20:00’de İş Sanat’ta Flamenko severlerle bir arada olacak.

Çocukluk yıllarından bu yana dört bir yanı Flamenko havasıyla dolu ortamda büyüyen ve 7 yaşında ilk stüdyo kaydını Flamenko gitar virtüözü Sabicas ile yapan Estrella, müzikal miras haline gelen Morente soyadını zirvelerde yaşatmaktadır.  Madrid’de ilk konserini verdiği sıralarda 17 yaşında olan Estrella, babasının yapımcılığını gerçekleştirdiği ‘Mi Cante y un Poema’ isimli ilk albümüyle son derece başarılı bir çıkış yakalayarak, platin satış düzeyine erişmiştir. 2001’de ikici albümü ‘Calle del Aire’yi çıkaran sanatçı eklektik tarzdaki bu albümüyle altın satış düzeyine yükselmiştir. İspanya’nın en sevilen sanatçılarından olan Estrella Morente, Ondas, Altın Mikrofon ödüllerine sahibi olarak aynı zamanda Latin Grammy ve Premio Amigo ödüllerinde de adaylığı bulunmaktadır. İspanya, İber  Yarımadası’nda bulunan bir Akdeniz ülkesidir. Kuzey kıyıları Atlas Okyanusu’nda bulunan ülke Fransa’dan sonra Batı Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesidir. 650 metre yüksekliği ile İsviçre’den sonra Avrupa’nın ikinci yüksek rakıma sahip bölgesidir. Avrupa Birliği ve NATO üyesi olan ülke anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Dünyanın en büyük sekizinci ekonomisine sahip olan İspanya, para birimi ‘peseta’yı bırakarak ‘euro’ kullanmaya başlamıştır. Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün açıklamasına göre Fransa ve ABD’den sonra en çok ziyaret edilen ülkeler arasında Çin’le beraber üçüncü sıradadır. M.Ö 1100 ‘den itibaren Fenikeliler yerleşim yeri olarak kurdukları şehirlere Keltler ve Yunanlılar’da yerleşmişlerdir. İspanya’yı hakimiyetine alan Kartaca İmparatorluğu’na Romalılar son vermişler ve ülkede birliği sağlayarak Hristiyanlığı kabul ettirmişlerdir. M.Ö 5.yüzyıldan sonra Germenlerin istilasına uğrayan İspanya’da 711’de Afrika’dan gelen Müslümanlar tarafından alınarak Endülüs medeniyetinin hakimiyeti altına girmiştir. 11.yüzyılda başlayan iç karışıklıklar, Hristiyanların birleşerek ülkeyi yeniden ele geçirmesiyle son bulmuştur. Aragon ve Kastilya Krallıkları birleşerek İspanya topraklarında güçlü bir imparatorluk kurmuşlardır. Aynı yıl İspanya kralı donanmaya maddi destek vererek Kristof Kolomb’u bu seyahatte keşfedeceği Amerika kıtasına yollamıştır. Bu yolculuklar İspanya İmparatorluğu’nun uzak ülkelerde sömürge imparatorlukları kurmasını sağlamıştır. İspanyol donanma askerleri gittiği ülkelerde işkenceler, soygunlar, soykırımlar ve yerli halkı köleleştirmeler gerçekleştirmişlerdir. 16.yüzyılın sonlarına doğru İngiliz donanması na yenilen İspanyol Armadası Amerika’daki tüm sömürgelerini kaybetmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.