‘Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’ Eseri Devlet Operası’nda
10 Nisan 2013 Çarşamba - 09:57     3.439 kez okundu.    
‘Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’ Eseri Devlet Operası’nda

‘Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’ Eseri Devlet Operası’nda

Kurgu ve koreografisini Beyhan Murphy’nin yaptığı ve 2011 yılında sergilendiğinde büyük yankılar uyandıran ‘Seyahatname 2’ yeni versiyonu ile 15 Nisan 2013 Pazartesi günü saat 20:00’de Fulya Sanat’ta sergilenecek.

17.yüzyılda büyük seyyah Evliya Çelebi’nin kaleme aldığı ‘Seyahatname’ eseri, yazar Elif Şafak ’ın çağdaş edebiyat a uyarlayarak aşkı, yaşamı ve kimlikleri sorgulaması üzerine kurgulanmaktadır. Müziğin ve modern dansın şiirselleştirdiği ‘Seyahatname’ insanın içsel yolculuğuna çıkarak, müşterek olan hayatın tılsımından söz etmektedir. Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’sinde yer alan Cinci Hoca, Molla Mehmet, Acayip Şeyler, Bir Değişik Hamam, İstanbul’un Tılsımlı Sütunları gibi bölümleri ile Elif Şafak’ın Med- Cezir, Aşk, Şehrin Aynaları gibi eserlerinden alıntılarla yapıt özünden ayrılmadan farklı bir yoruma doğru gitmektedir. 17. Yüzyılın gezginlerinden Evliya Çelebi kırk yılı aşkın sürede sınırları büyük Osmanlı’yı gezmiş, görüp yaşadıklarını da ‘Seyahatname’ olarak kaleme almıştır. 1611 yılında İstanbul’un Unkapanı mahallesinde doğan Çelebi’nin babası sultanların kuyumcubaşı olarak sarayda görev yapmaktadır. Aslen Kütahya’lı bir ailenin çocuğu olan Çelebi, çok iyi bir eğitim almıştır. Mahalle mektebinden, medreseye geçen Çelebi, yedi yıldan sonra Enderun’a devam etmiştir. Özel kurslarda Arapça, Kur’an, musiki, beden eğitimi, güzel yazı yazma ve yabancı dil öğrenmiştir. Kur’anı tamamen ezberleyerek Hafız da olmuştur. Eğitimli, donanımlı bir yetişkin olmasından dolayı sarayın ilgisini çeken Çelebi’nin ailesi o’nu yüksek görevlerde düşünmektedirler. Ancak Çelebi’nin çok küçük yaşlardan beri içinde bir gezme arzusu yatmaktadır. O’nun için yeni yerler, yeni insanlar görmek yeni bilgiler öğrenmek, yeni keşifler yapmak demekti. Bir gece rüyasında bir camiinin avlusunda koca bir cemaatle karşılaşır. Müslümanların peygamberi Hz. Muhammed’i ise bu cemaatin başında görür. Dört halifesi ve ashabı ile orada duran peyambere yaklaşarak tam şefaat dilemek için ‘Şefaat ya Resulullah’ diyecekken ağzından yanlışlıkla ‘Seyahat ya Resulullah’ çıkar. Kendisinin anlattığı bu rüya o’nun 70 sene tehlikeli, maceralı, sıkıntılı olaylar yaşasa da vazgeçmeyeceği seyahatin işareti olmuştur. İlk seyahati İstanbul ve çevresinde gerçekleştiren Çelebi’nin gezmek için gittiği son ülke Mısır’dır. 1682 yılında vefat eden Evliya Çelebi seyahatinde yaşadığı her şeyi ‘Seyahatname’ adlı eserinde anlatmıştır. On ciltten oluşan eser gerçekçi gözlemlere dayalı yalın ve duru ifadelerle anlatılmış halkın anlayacağı dilde yazılmıştır. Halk etimolojisi’ne sık sık yer verilen eserde fantastik anlatım lar bulunsa da anlaşılmaktan uzak kalmamıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.