‘Fantastik Senfoni’ Konseri
7 Nisan 2010 Çarşamba - 09:47     2.711 kez okundu.    
‘Fantastik Senfoni’ Konseri

‘Fantastik Senfoni’ Konseri

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Nisan ayı konser programında 19.yüzyılın önemli iki bestecisi Brahms ve Berlioz’un eserlerine yer verdi.

Brahms’ın Re Majör Konçertosu keman için yazılan eserler arasında bir başyapıt kabul edilmektedir. Çağdaş bestecilerden Berlioz’un ‘Fantastik Senfoni’ ise beş bölümlü bir senfonik eser olarak müzik tarihinde program müziği olarak bir ilktir. 15 Nisan 2010 saat 20:00’de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ında şef Sascha Goetzel ile Borusan Filarmoni Orkestrası bu ölümsüz eserlerle müzikseverlerin huzurunda olacaklar. Sanatçı konukları İngiliz keman virtüozu Daniel Hope. Ünlü keman sanatçısı Klasik Brit ve Grammy ödülleri ne aday gösterilmiş. Atlanta, Boston, Toronto ve Chicago’da önemli orkestralar eşliğinde konserler gerçekleştirmiş. Konserin ilk eseri
olan Brahms’ın keman konçertosu besteci tarafından 1879’da bestelendi. Ünlü besteci Handel, Bach ve Beethoven eserlerinden çok etkilendi. Brahms’ın gelişme dönemleri içerisinde romantik temeller, güçlü bir klasik vurgu ve Avrupa müzik geleneğinin içerisinde romantizmin harmanlanması gözlenir. Ünlü Fransız besteci Louis Hector Berlioz, ‘Fantastik Senfoni’ ve ‘Requiem’ kompozisyonları ile ölümsüzleşmiş, 1000’i aşan müzisyenle yaptığı olağanüstü orkestra çalışmalarıyla modern orkestra anlayışına büyük katkılar sağlamıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.