‘Filarmoni Şefi Cem Yılmaz’
5 Ocak 2010 Salı - 13:10     3.014 kez okundu.    
‘Filarmoni Şefi Cem Yılmaz’

‘Filarmoni Şefi Cem Yılmaz’

Evet yanlış görmediniz yada isim benzerliği değil. Özgeçmişinde orkestra şefliği eğitimi, referanslarında Viyana konserleri yok.

O bir güldürü ustası, sinema oyuncusu. Zeki esprileri ile konuşma akışı içerisinde herhangi bir metne bağlı kalmadan doğaçlama akıl oyunlarıyla dolu çağdaş bir meddah Cem Yılmaz. 9 Şubat 2010 akşamı sahnede hep yüzü dönük görmeye alıştığımız sanatçıyı elinde orkestra şefinin çubuğuyla arkası dönük koskoca Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasını yönetirken belki biraz muzip ama bir o kadar da bir şefin tekniğine uygun, yüzlerimizde bir gülümseme ile izleyeceğiz. Her yıl Borusan Filarmoni Orkestrası’nın bir konserinde iş ve sanat dünyasından tanınmış bir ismin orkestranın konzert-meisterliğini yapması gelenekselleşti. 2007’deki konserde Rahmi Koç’un şefliğinde büyük ilgi gören çalışmanın geliri genç yeteneklerin yurtdışındaki müzik eğitimlerine maddi katkı sağlamak adına ulvi bir amaca hizmet ediyor. Bu yıl Cem Yılmaz’ın şefliğinde gerçekleşecek konser Çağdaş Özkan ve Sıtkı Kandemir Basmacıoğlu yararına düzenleniyor. Her iki müzisyende yüksek lisans öğrencisi. Çağdaş, New York Juilliard School of Music Piyano eşliği bölümü, Sıtkı ise Hochschule für Musik Köln öğrencisi. Çağdaş Türk gençliğinin müzik alanındaki başarılı temsilcilerini desteklemek amacıyla Cem Yılmaz’ı ve orkestradaki bedensel ve ritmsel yorumunu mizahçı farkıyla izleyelim.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.