‘Film Müzikleri Senfoni Orkestrası’nın Büyük Misyonu
2 Ağustos 2013 Cuma - 10:18     2.065 kez okundu.    
‘Film Müzikleri Senfoni Orkestrası’nın Büyük Misyonu

‘Film Müzikleri Senfoni Orkestrası’nın Büyük Misyonu

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın 40 yıllık viyola sanatçısı İbrahim Muslu, kendisi gibi müziğe aşık oğlu Can Muslu’yla kurdukları ‘Film Müzikleri Senfoni Orkestrası’nda baba (şef) – oğul (baş kemancı) olarak anlamlı bir göreve imza atmaktadır.

Viyola sanatçısı İbrahim Muslu geçirdiği bir kaza sonucu yaşadıklarından dolayı iş ve sosyal güvencesi olmayan müzik eğitimi almış, iş bulamayan genç müzisyenlere sağlam bir gelecek hazırlamak adına bu yola çıktığını belirtmiştir. Film müziklerinden hazırladıkları konser repertuarıyla çeşitli şehirlerde konserler veren ‘Film Müzikleri Senfoni Orkestrası’ (FİLMSO), çok sesli müziğe aşina olmayan dinleyicilerine dahi keyifli anlar yaşatmaktadır. 6 Ekim 2013 Pazar günü saat 20:00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir konser gerçekleştirecek olan FİLMSO’nun fikir babası, kurucusu İbrahim Muslu, 1972 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası sınavını kazanan sanatçı Ankara’daki ‘yoğun hava kirliliği’ nedeniyle İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda viyola sanatçısı olarak göreve başlayan Muslu, aynı yıl Marmara Eğitim Enstitüsü’nde de eğitmenlik görevine başlayarak tam 40 yılı doldurduktan sonra emekliye ayrılmıştır. 2010 yılında geçirdiği bir kaza sonucunda aylarca koltuk değnekleriyle yaşamak zorunda kalan sanatçı bu sırada tüm AVM ve metrolarda müzik yapan gençlerle konuşmuştur. Aralarında ülkemizde ve yurtdışındaki çeşitli müzik okullarında eğitim alan hatta master yapan genç yeteneklerin olduğunu gözlemlemiştir. Ellerinden tutulmayı bekleyen gençleriyle bir ülke gerçeğinden yola çıkılarak İTÜ Müzik Klübü’nün de katkılarıyla çalışmalarına başlayan orkestra provalarını Koşuyolu Mahalle Evi’nde gerçekleştirmektedir. Orkestra şefi İbrahim Muslu, orkestranın bu anlamlı varlığını sürdürebilmesi için maddi anlamda desteklere ihtiyacı olduğunun da altını çizmektedir. İstanbul’un çok uzak semtlerinden provalar için Koşuyolu’na gelmeye çalışan genç müzisyenler maddi sıkıntılar nedeniyle zaman zaman provalara gelememektedirler. Genç orkestra elemanlarının yol masraflarının karşılanmasının önemli olduğunu vurgulayan İbrahim Muslu, bazı harcamaları kendi emekli maaşından yaptığını da belirtmektedir. En son Babalar Günü’nde bir konser gerçekleştiren orkestra 100 bilet satışı beklerken 400 bilet satışıyla büyük bir sürpriz yaşamışlardır. Ancak maddi destek alamadıklarını belirten orkestra şefi İbrahim Muslu belediyeden izin alarak zorluklarla bastırdıkları afişleri astıktan sonra belediye tarafından toplatıldığının da üzüntüyle altını çizmektedir. Konserler öncesinde izinler için belediyeye günlerce giden orkestra şefi sıkıntılar yüzünde zona hastalığına yakalanarak halen tedavi altında bulunmaktadır. Ağustos ayında bir sınav açacak olan FİLMSO şefi İbrahim Muslu, orkestrasını dünya sahnelerine çıkartmak adına hırsla çalıştığını söylemekte ve sınava katılacak müzisyenlerin facebook’taki FİLMSO sayfasından yada konservatuarlara asılacak olan afişlerden bilgi edinebileceklerine de işaret etmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.