‘Fındıkkıran’ Çocuk Balesi Süreyya Sahnesi’nde
29 Kasım 2012 Perşembe - 11:08     3.422 kez okundu.    
‘Fındıkkıran’ Çocuk Balesi Süreyya Sahnesi’nde

‘Fındıkkıran’ Çocuk Balesi Süreyya Sahnesi’nde

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Rus besteci P.İ Çaykovski’nin ‘Fındıkkıran’ balesini çocuk izleyicilere tanıtmak ve sevdirmek için farklı bir yorumla

2, 16, 23, 30 Aralık 2012 tarihlerinde Kadıköy Süreyya Sahnesi’nde saat 11:00 ve 14:00’te sahneye koyacaklar. Eserin librettosunu ve müziklerini yazan Deniz Olgay Yamanus’un ‘Fındıkkıran’ balesi her yıl yılbaşı etkinlikleri kapsamında geleneksel olarak sahnelenmektedir. Fındıkkıran Balesi ünlü besteci Çaykovski’nin 1891 yılında bestelemiş olduğu son bale eseridir. Eserin içeriği; Küçük kız Clara’nın yılbaşı hediyesi olarak aldığı Fındıkkıran isimli oyuncağının rüyalarına girerek büyülü ve masalsı maceralarının anlatımıdır.   1892’de ilk kez St.Petersburg’ta Maryinski Tiyatro’sunda sahnelenen oyun günümüze kadar gelmiş ve dünyada en fazla sahnelenen bale eseridir. Çaykovski, 1840- 1893 yılları arasında yaşamış ünlü Rus bestecidir. Rus Klasik müziğinin romantik dönem bestecilerinden olan Çaykovski Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü gibi önemli bale eserlerinin de bestecisidir. Opera, bale, senfonik eser, oda müziği dalında bir çok eserler vermiş olan besteci 1812 Uvertürü, Yevgeni Onegin Operası, ilk Piyano Konçertosu ve son üç senfonisi bilinen eserleri arasındadır. Orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Çaykovski, ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen müzisyen olma yolunda ilerlemiştir. 1862’de St.Petersburg Konservatuarı’na giren besteci Batı’ya dönük müzikal çalışmalarıyla dönemin ‘Rus Beşleri’ olan milliyetçi müzisyen lerin anlayışlarından ayrılmıştır. Çok başarılı bir müzik yaşamı olduğu halde çalkantılı bir duygusal hayatı olan Çaykovski kötü giden evliliği ve 13 yıl yüzünü hiç görmeden mektuplaştığı ve kendisine maddi destek veren zengin dul Nadejda von Meck’in ölümü nedeniyle depresyona girmiştir.Eserleri günden güne dünyaya yayılan besteciyi dönemin Rus çarı himayesine almış ve ömür boyu maaşa bağlamıştır. 53 yaşında hayata veda eden ünlü bestecinin çeşitli kaynaklara göre ölüm nedeni kolera salgını sırasında hastalığa yakalandığı veya intihar ettiği yönündedir.  Ünlü bestecinin annesinin vefatı üzerine konservatuara kaydolduğu ve bu depresyonun bestelerini daha da etkilediği ve üslubunu şekillendirdiği söylenmektedir. Eserlerinde tutkulu ve özlem dolu duygulara yer veren Çaykovski’nin bestecilik üslubunu en iyi ortaya koyan eser ‘Alın Yazısı’ adlı senfonik şiirdir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.