‘Flamenco Gitarın Efsanesi’
4 Nisan 2010 Pazar - 09:45     3.426 kez okundu.    
‘Flamenco Gitarın Efsanesi’

‘Flamenco Gitarın Efsanesi’
İspanyol Flamenco müziğine adını altın harflerle kazıyan, ‘Flamenco Gitar ın Efsanesi’ ünlü gitarist Paco De Lucia, 10 Nisan 2010 Cumartesi saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda vereceği konserle müzikseverlerin gönlünü bir kez daha flamenco ateşi ile yakacak.

Dünyadaki tüm gitarist ve gitar müziği meraklılarının yakından takip ettiği De Lucia yeni repertuarıyla 2010 dünya turmesi kapsamında ülkemizde olacak. 21 Aralık 1947 İspanya doğumlu gitarist ve aynı zamanda besteci Paco De Lucia henüz 11 yaşındayken İspanya’da bir radyo programına çıktı. 14 yaşına geldiğinde gitarında flamenco gruplarıyla turneye çıkacak performansa erişmişti. İspanya’dan, New York’a uzanan turnelerinde dönemin önemli gitaristleriyle tanışarak kariyerini geliştirecek etkileşimler yaşadı. Ülkesine döndüğünde Al Di Meola, John Mc Laughlin gibi flamenco ve cazın ustalarıyla çalıştı. Modern ve geleneksel flamenco repertuarlarını teknik anlamda sınırları zorlayarak gelişmesine ve dünyaca ilgi görmesine katkıda bulundu. İspanya Cadiz Üniversitesi flamenco kültürüne ve müziğine verdiği başarılı hizmetlerinden dolayı fahri doktora ünvanını verdi. Gitarı son derece hızlı kullanan sanatçı nota okumayı da bilmemektedir. Klasik müzik, funk, caz ve geleneksel müzik alanında çalışmalar gerçekleştiren ve besteler yapan Lucia’ya geleneksel müzik otoritelerinden sıkı eleştiriler gelmiş, ancak başarılarıyla eleştirileri de gölgede bırakarak yoluna devam etmiştir. Ve modern flamenco müziği ni de bugünkü popüler durumuna getirmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.