‘Flüt’üne Aşık’ Sanatçı Nihan Atalay’la ‘Flüt’ Üzerine Sohbet
13 Haziran 2013 Perşembe - 10:57     3.100 kez okundu.    
‘Flüt’üne Aşık’ Sanatçı Nihan Atalay’la ‘Flüt’ Üzerine Sohbet

‘Flüt’üne Aşık’ Sanatçı Nihan Atalay’la ‘Flüt’ Üzerine Sohbet

Yurtdışında yaptığı başarılı çalışmalarla müzikal kariyerinde önemli adımlar atan uluslararası birçok ödüle sahip genç flüt sanatçısı Nihan Atalay kariyer adımlarını atarken seçtiği yolları ve varmak istediği hedeflerden bahsetti.

Genç neslimize en güzel örneklerden biri olan genç sanatçı Nihan Atalay önce hayatı çok sevdiğini, yaşama sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve bu coşkuyu flütünün sesinden aldığını belirtiyor. Bir ahşap ya da metal parçasının bir nefesle can bulması, nüans ve ahenkle dolu sesler çıkarması, bunun insanlara haz vermesi coşkusunu bir kat daha arttıyor. Kimi insanın çizgilerle, kimilerinin de yazarak kendini ifade ettiğini belirten flüt sanatçısı Nihan Atalay kendini flütüyle, müziğiyle ifade ettiğini adeta nefesinin elle tutulur bir nesne haline geldiğini belirtiyor. Kendinden bir parça olarak gördüğü flütüyle yaşadığını tatile çıkarken dahi bütün flütlerini de yanına aldığını söylüyor. Bir müzisyenin karakter çizgisinin enstrümanıyla özdeşleştiğini anlatırken de şu örnekten yola çıkıyor: ‘Bir orkestrada en fazla 5 flütist bulunmaktadır. Flütistler daima solo çalan müzisyenlerdir. Bu nedenle çok küçük yaşlardan itibaren flüt çalmaya başlayan öğrencilerde bir solist kariyeri yapma fikri ön planda bulunur. Bu durum ister istemez flütistin de karakterine yansımaktadır.’ Başarılı flütist Nihan Atalay müzik kariyerindeki en hassas adımı İstanbul Müzik Festivali sırasında atmıştır. Sanatçının festival esnasında tanıştığı ve Aya İrini’de hayranlıkla dinlediği Lyon Konservatuarı Flüt bölümü öğretim üyesi Fransız flütist Jose- Daniel Castellon daha sonra hocası olmuştur. Konser sırasında ‘işte bu’ diyerek kulisine koştuğu hocasıyla eğitim hayatına devam eden sanatçı sabırla çalışarak kariyerinde önemli adımlar atmıştır. Hayatının bu dönüm noktasını Aya İrini’nin özel hatırasını hiçbir zaman unutamayacağını da sözlerinde belirtmiştir. Lyon Konservatuarı’ndaki eğitimi sırasında barok dönem ve çağdaş dönem arasındaki uzun müzikal yolcuğu geniş bir reperetuarla taçlandırmış olan sanatçı ünlü şef Pierre Boulez’le tanışmıştır. Bu tanışma sanatçıyı ünlü Lucerne Festival Orkestrası’nda flüt çalma fırsatı yaratmıştır. Ünlü şefle mükemmeliyetçilik kavramını, çalışmalarda ileriye doğru adımların hızla nasıl atılacağını da tecrübe etmiştir. Ünlü barok flüt sanatçıları arasında Serge Saitta, Barthold Kuijken, Marc Hantai gibi isimlerle çalışma ve araştırma fırsatı bulan Nihan Atalay, barok flüt, klasik flüt gibi tarzların repertuarlarını oluşturarak birçok değerli flüte sahip olmuştur. Cenevre Oda Orkestrası’nda çalan ve Cenevre Konservatuarı’nda eğitmenlik yapan sanatçı öğrencilik sürecinin yaşamı boyunca bitmeyeceğini ifade etmiştir. Amerika’da katıldığı Ulusal Flüt Derneği’nin flüt yarışmasında birincilik alan genç sanatçı başarısının sırrını hiçbir zaman işi şansa bırakmaması ve tutkuyla çalışması olduğunun da altını çizmiştir. En büyük arzusunun Anadolu’da flüt üzerine çalışmalar yaparak birçok yetenekli Türk gencini bu sanata kazandırmak olduğunu da ifade etmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.