‘İstanbul Opera Festivali’ne Haliç’ten Başlayan Yolculuk: Rigoletto
14 Haziran 2013 Cuma - 12:52     1.821 kez okundu.    
‘İstanbul Opera Festivali’ne Haliç’ten Başlayan Yolculuk: Rigoletto

‘İstanbul Opera Festivali’ne Haliç’ten Başlayan Yolculuk: Rigoletto

Devlet Opera ve Balesi’nin düzenlediği ve bu yıl 25 Haziran- 8 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ‘İstanbul Opera Festivali’ Haliç Kongre Merkezi’nde ‘Rigoletto’ operasıyla başlayacak.

200. doğum yılında ünlü İtalyan opera bestecisi Giuseppe Verdi adına düzenlenen ‘Viva Verde’ gala konseri 1 Temmuz’da Aya İrini konser salonunda gerçekleşecek. Aya İrini dışında 5 farklı mekanda gerçekleşecek olan festival etkinliklerinde W.A Mozart, Vivaldi gibi ünlü klasik müzik bestecilerinin eserleri seslendirilecek. Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek festivalin baş rejisörü Yekta Kara iki haftalık festival boyunca 5 opera eserinin sergileneceğini belirtti. İstanbul, Ankara, Samsun ve Antalya Opera ve Balesi tarafından sunulacak eserlerin yanı sıra yurtdışından gelen opera sanatçıları da klasik eserlerden örnekler verecek. Orkestra şefi Roberto Abbado’nun yönettiği orkestra eşliğinde Marco Vratogna (bariton), Stefano Secco (tenor), Marco Berti (tenor), Aleksandra Kurzak (soprano) konuk sanatçılar olarak festivale renk katacak. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü orkestra şefi Rengim Gökmen dördüncüsü gerçekleşen opera festivaliyle beraber yapılan başarılı çalışmalarla Türk operasının dünyanın sayılı operalarının arasında yer aldığını belirtmiştir. Giuseppe Verdi’ye ithaf edilen festivalde bu yıl Saraydan Kız Kaçırma, IV. Murad, Yıldırım Bayezid, Lale Çılgınlığı operaları tarihi mekan ve dekorlarda izlenebilecek. Festival boyunca etkinlikler Topkapı Sarayı Aya İrini Konser Salonu, Kadıköy Süreyya Operası, Haliç Kongre ve Kültür Merkezi ve Bahçeşehir Kültür Merkezi’nde ilan edilen festival programı çerçevesinde gerçekleşecek. Festivale 3 ve 8 Temmuz tarihleri arasında Samsun Devlet Opera ve Balesi damgasını vuracak. Samsun Operası sanatçıları 3- 4 Temmuz tarihlerinde Topkapı Sarayı’nda W.A.Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’ eserini sergileyecek. 7- 8 Temmuz tarihlerinde ise ünlü Türk operaları bestecisi Okan Demiriş’e ait olan ‘IV.Murad’ operası yine Topkapı Sarayı’nda sahnelenecek. Topkapı Sarayı, Osmanlı sultanlarının ve ailelerinin ikamet ettiği ve devletin yönetildiği bir yapı olarak tarihte yer almıştır. Topkapı Sarayı günümüzde müze olarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıktır. Bir hayli ilgi çeken bölümleri arasında Saray Hazinesi, Mukaddes Emanetler Dairesi (Has Oda), Osmanlı ve Avrupa Gümüşleri, İstanbul ve Avrupa Cam ve Porselenleri, Bakır, Pirinç ve Tombak Eserleri, Padişah Tablo ve Elbiseleri, Çin- Japon Porselenleri ve Silahlar olmak üzere ayrılmaktadır. Topkapı Sarayı 6 ana bölümden oluşmaktadır. Bab-ı Hümayun, Alay Meydanı (1.Avlu), Divan Meydanı (II.Avlu), Enderun Avlusu (3.Avlu),Sofa-i Hümayun (IV.Avlu) ve Harem’dir. Harem kelime anlamı olarak mukaddes ve korunma altında olan demektir. Saray ve konaklarda iç avluya bakan bölümlerde kadınların yabancı erkeklerle göz göze gelemeyeceği ve karşılaşamayacağı bölgelerde yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu haremlerinde 400- 1600 arası kadın bulunmaktadır. Padişahların aile yaşamlarını sürdürmek için eş ve cariyelerini seçtikleri haremler ayrıca bir medrese (okul) görevi de yapmaktadır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.