‘İstanbul Resitalleri’ 5 Ekim’de Başlıyor.
2 Ekim 2013 Çarşamba - 09:54     1.778 kez okundu.    
‘İstanbul Resitalleri’ 5 Ekim’de Başlıyor.

‘İstanbul Resitalleri’ 5 Ekim’de Başlıyor.

‘İstanbul Resitalleri’ konser projesi kapsamında yedinci sezon açılış konseri genç jenerasyonun başarılı piyanistlerinden Fransız David Kadouch’un tuşelerinde 5 Ekim 2013 Cumartesi saat 20:00’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek.

Resital izleyicileri ressam Anish Kapoor’un SSM’deki sergisini de ücretsiz şekilde 18:00- 19:00 saatleri arasında gezebilecekler. Ünlü Fransız piyanist 28 yaşında genç bir sanatçı olduğu halde birçok başarılı ve ödüllü çalışmalara imza attı.  ‘Yılın Sanatçısı’, ‘En İyi Piyanist’ ödüllerini uluslararası piyano yarışmaları nda alan sanatçı 2011 yılında Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri (International Classical Music Awards- ICMA)’nde ’21.yüzyılın En Büyük Müzisyenleri’nden biri olarak ‘Yılın En Genç Müzisyeni’ ilan edilmiştir. Fransız piyanist David Kadouch, ‘İstanbul Resitalleri’nde Frederick Chopin’in op.28 prelüdünü ve Mussgorsky’nin önemli eserlerinden ‘Bir Sergiden Tablolar’ını seslendirecek. Polonyalı romantik dönem piyanisti ve besteci Frederick Chopin, Fransız bir anne ve Polonyalı bir babanın çocuğudur. Müzik literatürlerinde Fransız ismiyle tanınmasına rağmen aklı ve kalbi daima Rus işgalindeki Polonya’da kalan sanatçı kendi milli sınırlarını çoktan aşmış bir bestecidir. O dönemde çıkan bütün sanatkarlar milli sanatkar olmaktan çok evrensel sanatçı olma kaygısını taşımışlardır. Karakter özellikleri çok farklı olsa da sanatında romantik olan ünlü besteci Chopin, devrinin müzik ustalarının ulaşamadığı tınıları keşfetmiştir. Eserlerinin, armonik yapısında hissedilen zenginlik, son derece farklı melodik üstünlük, ritmlerin kendine özel serbestlik içerisinde yerleştirilmesi, lirik şiir tadından yükselerek güçlü bir ifade halini alması gibi dikkat çeken özellikleri vardır. Fransız klasik müziğinin uzun yıllar sonra varabildiği müzikal estetiği çoktan yakalayan besteci, mazurka ve Polonez eserleri yerel folklorik müzikten çıkarıp, sanat seviyesine yükseltmiştir. Çok yetenekli ve küçük yaşta olan Chopin, hayat şartları nedeniyle erken olgunlaşmak ve hayatını kazanmak zorunda kalmıştır. Varşova ve Viyana’da sanatıyla tüm dikkatleri üzerine çeken genç besteci ve piyanist Paris’e gelerek ününü tüm Avrupa’ya yaymıştır. Besteciliğini de Paris’teki çalışmalarının ardından geliştiren sanatçı zayıf ve  hassas bünyesinden dolayı tüberküloz hastalığının pençesine düşmüştür. Cenazesinde ünlü meslektaşı Mozart’ın ‘Requiem’ adlı bestesinin çalınmasını vasiyet eden Chopin’in kalbi Varşova’da bulunmakta olup, bedeni ise Paris’te gömülüdür.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.