‘İstanbul Resitalleri’nde Piyanist Vanessa Wagner Konseri
11 Nisan 2013 Perşembe - 09:34     1.830 kez okundu.    
‘İstanbul Resitalleri’nde Piyanist Vanessa Wagner Konseri

‘İstanbul Resitalleri’nde Piyanist Vanessa Wagner Konseri

Enerjisiyle ve sağlam tekniğiyle Fransız Klasik Müzik tarihini inceleyerek retrospektif repertuarıyla ünlenmiş Fransız piyanist Vanessa Wagner 11 Nisan 2013 Perşembe günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde bir konser gerçekleştirecek.

Vanessa Wagner, piyanodaki tarzını erken dönemden çağdaş müziğe doğru öğrenerek geniş bir repertuara sahip olmuştur. Derin ve duygu dolu bir piyanist olan Vanessa Wagner 1999 yılında Grammy ödülüne eş değerde olan ‘Victoire de La Musique’ ödülüne layık görülmüştür. Paris Konservatuarı’ndaki başarılı eğitimi sırasında henüz 17 yaşındayken ‘Premier Prix’ ödülüne layık görülen Vanessa Wagner, Leon Fleisher’ın davetiyle İtalya’da bulunan Cadenabbia Academy’de Bashkira ve Perahia ile çalışma olanağı bulmuştur. Fransız Çağdaş müzik bestecisi Pascal Dusapin’in kendisi için yazdığı piyano eserlerini de konserlerinde seslendiren Vanessa Wagner, Avrupa, Amerika, Asya ve Güney Amerika’da bir çok konser ve resitaller vermiştir. Genç piyanist bir çok prestijli konser salonlarında çalmıştır. Bunlardan Salle Pleyel, Theatre Champs Elysees, Piano aux Jacobins, Franz Lizst Academy, Cite de La Musique, Philharmonic Hall, Palais des Beaux Arts, Opera House, Grand Theatre de Provence, Oriental Art Centre, Santa Cecilia Academy’i sayabiliriz. Dutoit, Dumay, Plasson, Warren- Green gibi önemli orkestra şefleri ile Wallonie Kraliyet Orkestrası, Budapeşte Filarmoni Orkestrası, Münih Filarmoni Orkestrası, Mexico Ulusal Senfoni Orkestrası, Fransa Ulusal Senfoni Orkestrası gibi prestijli orkestralarla çalışan genç piyanist Air France Havayolları şirketinin bir reklam filminde Mozart’ın bir piyano konçertosunu seslendirmiştir. Reklam filmi Fas çölünde 400 m2’lik ayna zemin üzerinde çekilmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Ünlü çello sanatçısı Ophelie Gaillard’ın ‘Çello Sonatları’ albümünde piyanosuyla eşlik yapan Vanessa Wagner, ünlü çellistle gerçekleştirdikleri konser kaydını DVD haline getirmiştir. Büyük besteciler Mozart, Haydn, Rameau, Schumann, Debussy, Rachmaninov, Berio’nun bestelerini seslendirdiği albüm kayıtları Fransız ve yurt dışı basın- yayın organları nda geniş yankı yaratmıştır. ‘Variation’ isimli albümüyle toplamda 7 albüm çıkaran sanatçı müzik eleştirmenlerinden övgü dolu yorumlar almaktadır. Fas; resmi adı ile ‘Fas Krallığı’ Kuzey Afrika’da bulunan 32 milyon nüfuslu bir ülkedir. Başkenti Rabat olan ülkenin en  büyük şehri Kazablanka’dır. Ülke Afrika kıtasında yer almasına rağmen Afrika Birliği’ne üye olmayı düşünmeyen tek ülkedir. Fas, Arap Birliği, Arap Ligi, Frankafon, Akdeniz Diyaloğu, G-77 ve İslam Konferans Örgütü üyesidir. İlk yerleşim Cilalı Taş devrinde M.Ö 8000 yıllarında gerçekleşmiştir. Kalıntılardan elde edilen bulgular o devirde çok büyük bir krallığın topraklarda hüküm sürdüğü anlaşılmıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.