‘İstanbul Tango Ritual’ Kasım’da Başlıyor
19 Ekim 2011 Çarşamba - 11:22     3.889 kez okundu.    
‘İstanbul Tango Ritual’ Kasım’da Başlıyor

‘İstanbul Tango Ritual’ Kasım’da Başlıyor.

Her yıl Kasım ayında İstanbul’da düzenlenen Uluslar arası Tango Festivali ‘İstanbul Tango Ritual’ Arjantin’li Tango ustaları nı evinde ağırlamaya hazırlanıyor.

 Yine yüzlerce tangoseverin katılacağı festival bu yıl ülkemizde altıncısını gerçekleştirecek. 2- 6 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde milongalar, özel tango şovları ve ustalarından atölye çalışmaları sunulacak. Festival bu yıl İstanbul Armada Otel, Su Ada, Liman Lokantası ve Yapı Endüstri Merkezi gibi mekanlara renk katacak. Geçen sene 1000 kişilik katlımı ile dünyanın çeşitli ülkelerinden konukları ağırlayan festival komitesi, bu yıl da birbirinden değerli tango sanatçılarıyla heyecanı daha da arttırdı. ‘Tango Passion’ın ünlü baş dansçısı Roberto Herrera, partneri Lorena Goldestein, tanınmış tango okullarından Buenoz Aires- La Viruta’nın ünlü eğitmeni Horacia Godoy ve partneri Magdalena Gudierrez, Christian Marquez, Virginia Gomez, Fernando Sanchez, Ariadna Naveira, efsanevi DJ’lerden Arjantinli Felix Picherna, El Popul Castillo, Punto y Branca gibi birbirinden değerli ustalar festivalde gösterileriyle nefes kesecekler. Tango Türk ve Armada Otel sponsorluğunda yapılan organizasyonda gündüzleri de Armada Otel atölye çalışmalarıyla meraklısına tango keyfini yakalama fırsatı sunacak. 2 Kasım 2011 Çarşamba akşamı açılışında festivale gitar dinletisiyle hocamız Hüsrev İsfendiyaroğlu, ve ‘Tango’ konulu resim sergisiyle Banu Muratlı yer alacaklar. Tango dansı, Buenos Aires, Uruguay, Arjantin ve Montevideo halklarından doğmuş bir türdür. Dansın eşliğinde gelişen müzik türüne ise Tango müziği adı verilmektedir. Akordeon ve bandeneon temel çalıgılarıdır. Zengin doğaçlamaları ve dramatik anlatımı ile aşkı ve melankolik duyguları dans esnasında güçlü bir şekilde açığa çıkar. Diğer müzik ve dans türleri gibi Tango’da yine işçi sınıfı ve fakir bir toplumun aşk, hayal kırıklığı, sosyal ve maddi imkansızlıklarından düştükleri buhranı en iyi vücut diliyle ve müziğiyle anlatma ihtiyacından doğmuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.