‘Kadın Caz Festivali Geliyor’
31 Mart 2010 Çarşamba - 10:19     4.166 kez okundu.    
‘Kadın Caz Festivali Geliyor’

‘Kadın Caz Festivali Geliyor’
Türkiye’de ilk ‘kadın caz festivali’ 2010 yılının Ekim ayında gerçekleşecek. Dünya müzik tarihinde tartışmalara yol açan ‘Kadınlar caz yapabilir mi?’ sorusuna ülkemizin kadın caz müzisyenleri yanıt verecek.

Dünyaya adını duyurmuş, ülkemizin önemli kadın caz sanatçıları bir araya gelerek teknik müzikalitesi yüksek ve renkli, eğlenceli bir festival yaşatacaklar müzikseverlere. ‘Kadın Caz Festivali’nin evrensel adı ‘SheJazz’ 2010. Caz tarihine imza atmış kadın müzisyenler piyano çalar ve şarkı söylerlerdi. Enstrümanların türleri arttıkça kadın müzisyen sayısı gittikçe azalmaktadır. Ancak bu kadın cazcıların başarısız olduğu anlamına gelmez. Binlerce kadın virtüoz cazcı sayabiliriz. Caz sanatçısı kadın davulcu sayısı enstrümanların içinde en az olanıdır. Yüzyılın en önemli kadın davulcusu Terri Lyne Carrington ‘Jazz is a Spirit’ albümüyle yalnızca kadın davulcu olarak değil, başarılı bir kompozitör ve prodüktör olduğunu da ispatlamıştır caz dünyasına.. Henüz 24 yaşındayken Grammy ödülünü alan kadın caz davulcusu Oscar Peterson, Stan Getz, David Sanborn gibi cazın erkek ilahlarıyla da aynı sahneyi paylaşmış kadın cazcılardandır. Yine kadın cazcılar dan Carla Bley, Charlie Haden’le birlikte kurdukları Liberation Music Orchestra ile kadın dehasını ön plana çıkararak tüm dünyaya caz müziğiyle politik, esprili, kaliteli sound’larıyla önemli mesajlar vermiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.