‘Kemanın Şairi’ Joshua Bell’den İş Sanat Konseri
25 Aralık 2013 Çarşamba - 07:10     1.515 kez okundu.    
‘Kemanın Şairi’ Joshua Bell’den İş Sanat Konseri

‘Kemanın Şairi’ Joshua Bell’den İş Sanat Konseri

‘Klasik Müziğin Süper Starı’ ve ‘Kemanın Şairi’ olarak tanımlanan ünlü keman sanatçısı Joshua Bell ve müzik direktörlüğünü yaptığı Academy of St. Martin in The Fields oda orkestrası 8 Ocak 2014 saat 20:00’de İş Sanat’ta müzik severlerle buluşacak.

Beş yüzün üzerinde stüdyo kayıtları olan, oda orkestraları ve senfoni orkestralarında birbirinden renkli ve başarılı çalışmalar yapmış olan keman sanatçısı Joshua Bell, orkestranın eski şefi Sir Neville Mariner’den görevi devralarak, hem orkestrayı yönetip, hem de solistlik yapmaktadır.  9 Aralık 1967 yılında Indiana’da doğan Joshua Bell, dört yaşında keman çalmaya başlamıştır. Başarılı müzik kariyerinin yanı sıra iyi derecede bowling oynayan Joshua, ulusal tenis turnuvalarına da katılmıştır. Bowling oyunu, belli mesafenin ilerisinde duran kukaları çok sayıda devirmek için özel hazırlanmış topları ustalıkla atmak işidir. Mısır’da gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda bu sporun kökeninin MÖ 5000 yılına kadar uzandığı bilinmektedir. Spor olmasının dışında dini anlamlar atfedilen bu oyunun amacı; günahlardan daha fazla arınmak için kilisenin koymuş olduğu kurallar bütünüdür. Kukalar günahları temsil ederken devrilen her kuka ise affedilmiş günahları temsil etmektedir. Bowling sporu Dünya, Avrupa ve Uluslararası olmak üzere 3 ayrı federasyonun kontrolünde turnuvalarla oynanmaktadır. Bowling sporunda atış derecelerine göre isimler verilmektedir. Hattın sonundaki kukaların hepsini bir kerede devirme işine ‘Strike’, ikinci atışta hepsini devirmeye ise ‘Spare’ adı verilmektedir. Liglerle belirlenen oyuncu kategorisi nde Süper Lig, 1.Lig, 2.Lig ve 3.Lig  bulunmaktadır. 3.Lig, bowlingi ilk defa oynayan kadın ve erkek oyuncuların katıldığı kurlardır. Bowling oyunlarında federasyonun yönetmeliklerine göre giyim ve davranış kuralları vardır. Buna göre erkekler cepsiz kumaş pantolon giymekte ve kesinlikle kot (Jean) pantolonla müsabakaya girememektedirler. Bayanlar da kumaş pantolonlar, şort veya etekle oyuna katılabilirler. Üst kıyafetlerinde ise polo yaka bluzlar, kısa kollu ya da kolsuz olarak giyilmelidir. Liglerde ve turnuvalarda alkollü içecek tüketmek kesinlikle yasaktır. Alkol alındığı belirlendiği takdirde oyuncu kırmızı kartla cezalandırılmaktadır. Kıyafet kurallarına aykırı giyinmek, alkol ve sigara tüketimi gibi kırmızı kart uygulaması dışında iki sarı karttan sonra kırmızı kart alan oyuncunun skorları ‘sıfır’a düşürülerek, takip eden oyunlara katılamamaktadır. Resmi turnuvalarda iki sarı kart veya direkt olarak kırmızı kart gören kimse turnuvadan ihraç edilmektedir. Ancak kart cezaları son turnuvada sıfırlandıktan sonra diğer sezona aktarılmamaktadır. Bowling sporunu yapmak isteyenler için faydaları şu şekilde sıralanmaktadır: 1) Her oyunda yaklaşık 1000 kalori harcamanızı sağlar. 2) Stres atmak için en iyi oyunlardan biridir. 3) Aile, arkadaşlar ve sevdiklerinizle oynan spor sosyal kaynaşmayı ve yakınlaşmayı pekiştirmektedir. 4) El ve göz koordinasyonuna yarar sağlamaktadır. 5) Vücutta esnekliğin artmasına neden olmaktadır. 6) Kazanma, kaybetme, rekabet, dostluk duygularını geliştirerek iş, okul gibi sosyal alanlarda başarı kazanmasını sağlamaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.