‘Kitap Aşkına’ Çocuk Müzikali Süreyya Operası’nda
19 Ekim 2013 Cumartesi - 09:20     2.734 kez okundu.    
‘Kitap Aşkına’ Çocuk Müzikali Süreyya Operası’nda

‘Kitap Aşkına’ Çocuk Müzikali Süreyya Operası’nda

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda 10 Kasım 2013 Pazar günü saat 12:00’de çocuklar için yazılmış ‘Kitap Aşkına’ müzikali sergilenecek.

Metinlerini Işın Noyan’ın yazdığı, müziğini Levent Candaş ve Ahmet Baykara’nın bestelediği çocuk müzikali ‘Kitap Aşkına’nın konusu ise şöyledir: Memo, kitap okumayı çok seven hayalinde yaşattığı kitap kahramanlarıyla ve ebeveynleriyle mutlu ve neşeli zamanlar geçiren bir çocuktur. Zeki ve kurnaz çizmeli kedi, evinden sokağa atılmış Parmak Çocuk, güzel prenses, sahte kont, korkunç ama saf yürekli dev, silahşörler, minik krallar, yaramaz Tobi, et yiyen dev ve devin kurnaz karısı hepsi Memo’nun hayal dünyası nı süsleyen birbirinden farklı karakterlerdir. Ancak Memo’nun bu denli yoğun bir hayal dünyası içinde yaşamasından dolayı anne ve babası hoşnutsuzluk yaşamaktadır. Kitap okumanın güzel ve yararlı bir şey olmasının bilincinde oldukları halde Memo’nun kendini bu hayal alemine fazlasıyla kaptırarak, dünya gerçeklerinden uzaklaşması, derslerine ilgi göstermemesi, kendi üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmemesi ailesini kaygılandırmaktadır. Çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgi duyacağı, çocuk yetiştirme hususunda bir takım dersler ve mesajlar alacağı müzikalde bol tempolu, neşeli müzikler, çağdaş renklerle bezenmiş tınılarla ayrıca bir müzik ziyafeti yaşayacaklar. Çocuk gelişimi nde müziğin etkisi bugün çocuğun zekasal evrimi üzerine çalışan bilim adamlarının, pedagogların önemle işaret ettiği bir unsurdur. Eğitime, bilgiye ve öğrenmeye gereksinim duyan çocuğun müzikal eğitim alması onun dünyaya açılan penceresidir. Müzikal eğitim in işlevleri, çocuğun birey olarak gelişimine katkıda bulunduğu gibi toplumsal, sosyal ve kültürel yaşamına bir düzen, tutarlılık, sağlıklı düşünme ve kavrama yetisi sağlar. Okul öncesi eğitim döneminde 3 – 5 yaş arası ana okullara devam eden çocukların yeteneklerinin açığa çıkarılması, zeka düzeylerinin tespit edilmesi yetkin ve bilinçli eğitmenler tarafından yapılmalıdır. Okul öncesi müzik eğitimi çocuğun ruhsal gelişiminin yanı sıra kültürel birikim ve sosyal gelişimi açısından da faydalar sağlamaktadır.   Müziksel anlatım diline hakim olan çocuklar, kendi kültürlerine ve diğer ülkelerin kültürlerine ait müzikleri öğrenerek evrensel bir ortak dil oluştururlar. Müzik eğitimi çocuğun toplumsal etkinliklere daha fazla katılmasını sağlar. Toplu çalışmalar, grup ya da ferdi yapılan iş prensipleri, düzenli ve disiplinli olma, çevreye uyum sağlama ve birlik içerisinde mutlu yaşama alışkanlıklarını da kazandırmaktadır. Algılama, yaratıcılık, yorumlama yetenekleri gelişen okul öncesi çocuklar dinlemek, sessizce oturup yapılan bir çalışmaya saygı göstermek, dikkatini yoğunlaştırmak gibi özellikleri de beraberinde getirir. Şarkı söyleyerek sesini kullanan çocuk konuşma dilini sosyal ve duygusal olarak ifade etmekte de asla zorlanmaz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.