‘Klasik Keyifler Müzik Derneği’ Yardım Konseri Süreyya’da
10 Mayıs 2013 Cuma - 10:10     2.288 kez okundu.    
‘Klasik Keyifler Müzik Derneği’ Yardım Konseri Süreyya’da

‘Klasik Keyifler Müzik Derneği’ Yardım Konseri Süreyya’da

‘Klasik Keyifler’ Müzik Derneği’ne yardım sağlamak ve Kapadokya Oda Müziği Festivali’ne başvuran müzisyenlere burs imkanı yaratmak için Borusan Quartet ve Dostları 17 Mayıs 2013 Cuma günü saat 20:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda bir konser gerçekleştirecekler.

‘Klasik Keyifler’ ülkemizdeki oda orkestralarının gelişimini sağlamak, yeni konser salonları, yeni eğitim alanları açmak, genç yeteneklere eğitim ve burs olanakları sağlamak adına kurulmuştur. Oluşturmaya çalıştıkları alt yapıyla beraber Türkiye’de çok uzak noktalara ulaşarak ve güçlü bir müzikal birlik kurarak gelişmeyi amaçlamaktadırlar. Kurulduğu tarihten günümüze kadar 12 ülkeden 84 sanatçı eğitmenin önderliğinde ve 8 ülkeden 307 öğrenci eğitim atölyelerine katılarak pek çok konser gerçekleştirmişlerdir. On bin seyirciye ulaşan bu çalışmalar ışığında öğrenciler ve genç profesyonellere finansman sağlanmış ve çeşitli faydalı projelere yönlendirilmişlerdir. Klasik Keyif klasik müzik severlerle yakınlaşma kanallarını artırarak oda müziği atmosferi içerisinde resmiyetten uzak bir iletişim kurmuşlardır. Müzikal ilgiyi arttırmak, insanları sanata yönlendirmek, klasik müzik dinlemeyi sevdirmek temalı dernek iki ayrı misyona hizmet vererek her geçen gün genç yetenekler, hocalar, sponsorlarla büyümektedir. 17 Mayıs akşamı Borusan Quartet’e eşlik edecek olan müzisyen dostları arasında ünlü flüt virtüözü Bülent Evcil yer alıyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kapadokya bölgesi Nevşehir, Kayseri, Kırşehir ve Niğde illerine yayılmış olan bir bölgedir. Altmış milyon yıl önce Erciyes, Güllüdağ ve Hasan Dağı’ndan püsküren lavlarla beraber küllerin oluşturduğu yumuşak katmanın yağmur ve rüzgarın etkisiyle katılaşmasından oluşmuştur. Paleolitik döneme kadar gerilere uzanan bölge Hititlerin ve Hristiyanlığın da önemli yerleşim alanlarından biridir. Doğa ve tarihin bütünleştiği yerde doğal hareketlerle oluşan ‘Peri Bacaları’ ve insanların içlerine oyduğu yaşam mekanları turistlerin ilgisini çekmektedir. Tarihi İpek Yolu’nun güzergahi üzerinde olan Kapadokya ticari ve sosyal bir köprü olarak medeniyetlerin gelişimini sağlamıştır. Bölgede yazılı tarihin bulunması ise Hititler tarafından olmuştur. 12.yüzyılda Hitit İmparatorluğu nun çöküşü gerçekleşmiş ve karanlık dönem başlamıştır. Pers işgalinin ardından Kapadokya’nın anlamı ‘Güzel Atlar Ülkesi’ demektir. Büyük İskender Pers İmparatorluğunu parçalayarak Roma hakimiyetinde Kapadokya Krallığını kurmuştur. Hristiyanlığın yayılma döneminde baskılar ve yasaklamalarla dolu bir iç sıkıntı yaşanmaktadır. Hristiyanlığı kabul eden ülke halkı rahat ibadet edebilmek için Kapadokya bölgesine bir çok manastır yapmıştır. Ancak Anadolu’ya Arap akınları başlamış ve çıkan savaşlar sonucunda Anadolu ve Kapadokya bölgesi Selçukluların eline geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna kadar Kapadokya’yı terk eden Hristiyanlar sorunsuz bir dönem içinde artlarında güzel mimari eserler bırakarak bölgeyi terk etmişlerdir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.