‘Kötülüğün Döngüsü’ Nisan’da Süreyya Sahnesi’nde
11 Ocak 2013 Cuma - 10:58     2.084 kez okundu.    
‘Kötülüğün Döngüsü’ Nisan’da Süreyya Sahnesi’nde

‘Kötülüğün Döngüsü’ Nisan’da Süreyya Sahnesi’nde

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 2013 Kış sezonuna zengin bir etkinlik programıyla devam ediyor. İngiliz piyanist, orkestra şefi, modern dönem bestecilerinden Benjamin Britten’in bestelediği Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu ‘Kötülüğün Döngüsü’ opera eseri 2 Nisan 2013 Salı günü saat 20:00’de opera severlerin huzurunda olacak.

Eserin konusunda 19.yüzyıl ortalarında Bly kasabasında bir malikanede yaşanan gizem ve heyecan dolu olaylar anlatılmaktadır. Malikanede yaşayan iki çocuğun mürebbiyesi olarak umutlarla dolu işe başlayan genç kadın çocukların ve evde çalışanların tedirginliğini çok kısa zamanda hisseder. Okuldan ihraç edilen Miles’ın kötü bir çocuk olduğuna asla inanmayan mürebbiye çocuklara karşı son derece şefkat beslemektedir. Malikanede gece yarısı ayak sesleri ve çığlıklar işiten mürebbiye çocukların etrafında olağan dışı bir takım olaylar geliştiğini hisseder. Evdeki kahya kadına durumu soran mürebbiye geçmişte çocuklara mürebbiyelik yapmış bir genç kadının ve yaşlı kahyanın malikanede esrarengiz şekilde öldüklerini anlatır. Malikanede gece yarısı dolaşan, çığlıklar atan ve çocukları rahatsız etmeye çalışan ölen kahya ve mürebbiyenin ruhlarıdır. Bunun üzerine genç mürebbiye çocukların tehlikede olduğunu hissederek onları daha fazla korumayı kendine görev edinir. Ancak hayaletler küçük çocukların peşini bırakmamaktadır. Flora ve Miles bir öğlen göl kenarında oynarken tuhaf bir kadın karşılarına çıkar ve çocukları büyüler. Mürebbiye kötü ruhların malikaneyi ve çocukları daha fazla esareti altına aldığını hissetmektedir. Şehir dışında yaşayan çocukların amcalarına işe alınırken asla yazmaması tembih edildiği halde durumlarını anlatan bir mektup yazar. Mürebbiye ve kahyanın hayaletleri çocuklardan bu mektubun yok edilmesini ister. Mektubun çalındığını anlayan genç mürebbiye hayaletlerin etkisi altında kalan çocukları sorguya çeker. Şefkatini ve sevgisini sınırsız sunduğu Miles, hayaletin etkisinden kurtulup, genç mürebbiyenin kucağına düşüp, oracıkta can verir. Küçük Miles’ın son sözleri kötü ruhları kovmak için söylenmiştir. Benjamin Britten, modern dönem opera bestecilerindendir. 1913- 1976 yılları arasında İngiltere’de yaşayan besteci vokal üzerine  yazdığı eserlerle ünlenmiştir. Amatör müzisyen bir anne ile diş hekimi bir babanın çocuğu olan besteci henüz altı yaşındayken besteler yazmaya başladı. Londra Kraliyet Müzik Okulu’nda eğitimine devam eden sanatçı beste dallarında bir çok ödülün de sahibi oldu. 1939’da Amerika’ya giden sanatçı Long Island’a yerleşti. Sinfonia de Requiem adlı eserinin prömiyerini Boston Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. Modern klasik müziğe birçok opera, koral, vokal, senfonik eserler kazandıran Benjamin Britten, 4 Aralık 1976 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yumdu.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.