‘Lord of the Rings’in ‘Saruman’ından Heavy Metal Albüm
3 Ağustos 2013 Cumartesi - 10:56     2.430 kez okundu.    
‘Lord of the Rings’in ‘Saruman’ından Heavy Metal Albüm

‘Lord of the Rings’in ‘Saruman’ından Heavy Metal Albüm

Dünya sinemalarında izlenme rekorları kıran ve seri halde çekilen ‘Yüzüklerin Efendisi’ (Lord of the Rings)’in ‘Saruman’ karakterini oynayan ünlü aktris Chrisopher Lee, 91. Doğum yılında bir heavy metal albümü çıkararak bu müzik türünün sadece gençlere ait olmadığını bir kez daha kanıtlamıştır.

İngilizlerin ünlü heavy metal grubu Judas Priest’in elektrogitaristi Richie Faulkner’la beraber çıkardığı ‘Charlmagne: The Omens of the Death’ Christopher Lee’nin 4. albümü olmaktadır. ‘Kral Saruman’ karakterinin başarılı yıldızı Christopher Lee’nin ‘Charlmagne: The Omens of the Death’ten bir önceki albümü ise ‘senfonik metal’ tarzında gerçekleşmiştir. Ünlü aktris katıldığı bir söyleşide bu albümde çığlıklar atmadığını ama sonuna kadar çok sıkı heavy metal albümü çıkardıklarını belirtmiştir. Sinemanın ‘Sir’ unvanlı aktrislerinden olan sanatçı 2010 yılında çıkarttığı ilk metal albümü ‘Charlmagne: By the Sword and the Cross’ ile ‘Metal Ruhu Ödülü’nün de sahibi olmuştur. ‘Yüzüklerin Efendisi’ (Lord of the Rings) 1973 yılında hayata gözlerini yuman İngiliz yazar J.R.R. Tolkien’in üçleme olarak yazmış olduğu bir fantastik edebiyat eseridir. Yazar, ‘Yüzük Kardeşliği’, ‘İki Kule’ ve ‘Kral’ın Dönüşü’ olarak 3 kitap halinde yazdığı eseri 1937 yılında çıkarmış olduğu ‘Hobbit’ adlı kitabının devamı niteliğindedir. İngiliz yazar J.R.R. Tolkien üniversite yıllarında okuduğu eski bir Alman destanı olan ‘Nibelunglied’ ve İskandinav destan ‘Volsung Sigurd’dan ’ etkilenerek bu eserleri kaleme almıştır. Hikaye, bir grup insanın, Elf’lerin, Hobbitler in, Cüce Adam ve Yüzüğü’nün konu edildiği bir dizi macerayı işlemektedir. Orta Avrupa mitolojisiyle örtüşen eser, dünya edebiyatı eserlerinin arasında en etkileyici hikayeye sahiptir. Sauron ‘Kara Lord’, efendisi Melkor’un görevini tamamlamasına yakın bir zamanda Orta Dünya’da yaşayan halkın da zaaflarından yararlanarak ‘Güç Yüzükleri’ni ortaya çıkarır. ‘Güç Yüzükleri’nin üçü yaratılmış en erdemli varlıklar olan Elf Krallığı’na, yedi tanesini dağlarda maden çıkaran demir işçiliği ile uğraşan becerikli Cüce Kralları’na ve dokuzunu da yaratılanlar arasında güce en düşkün olan varlıklara yani insanlara yollamıştır. Sauron, bu 15 yüzüğü etkisi altına alacak daha güçlü bir yüzük yaparak Güç Yüzükleri’nin sahiplerine hükmetmek amacındadır. Ancak Güç Yüzükleri’nin sahipleri Sauron’un  kötü planlarının farkına varmıştır. İlk olarak Elf Kralı, Sauron’a savaş açmış ancak çok sayıda Elf şehri savaşta yok olmuştur. Elf’leri her şeye rağmen yenemeyeceğini fark eden Sauron, Orta Dünya’da yaşayan ve kötülüklerin hizmetine girmeye yatkın olan halklarla birleşerek tüm Orta Dünya’yı ele geçirmeye karar vermiştir. Elfler ve insanlar ‘Son İttifak’ ordusunu kurarak Sauron’u durdurmayı başarmışlardır. Güce düşkün insanların yok etmediği ve İsildur isimli bir adamın eline geçen yüzük, sahibinin de ölümüne sebep olmuştur. Yüzyıllar sonra Hobbit halkından Smeagol’un bulduğu yüzük 500 yıl boyunca dağların eteklerinde saklanmıştır. Yüzüğün tekrar ortaya çıkmasıyla Sauron ordularını yeniden kurup Orta Dünya’ya savaş ve kargaşayı tekrar getirmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.