‘Lüküs Hayat’ Operası Mersin DOB Sahnesi’nde.
14 Eylül 2013 Cumartesi - 09:06     2.300 kez okundu.    
‘Lüküs Hayat’ Operası Mersin DOB Sahnesi’nde.

‘Lüküs Hayat’ Operası Mersin DOB Sahnesi’nde.

Ünlü tiyatro oyunları yazarı ve yönetmen Haldun Dormen’in yazdığı ‘Lüküs Hayat’ müzikali Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin solist ve koristleri eşliğinde opera sahnesine taşınıyor.

Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde 1 Ekim 2013 Salı günü saat 20:00’de prömiyerini gerçekleştirilecek olan ‘Lüküs Hayat’ operası Mersin DOB sanatçılarıyla Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye, ve Eskişehir’den başlamak üzere turne yollarında olacak. Bestesi Cemal Reşit Rey’e, librettosu ise Ekrem Reşit Rey’e ait olan 2 perdelik ünlü eser, İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 10.yılı nedeniyle sipariş edilmiştir. İlk olarak 1933 yılında sergilenen ve büyük bir seyirci kitlesinin ilgisi üzerine 1962 yılına kadar sahnelenen eser 1985 yılından itibaren kesintisiz şekilde müzikal sahnelerinde oynanmıştır. Eserin konusu batılılaşmaya başlayan Türk toplumunun çağa ayak uydurmaya çalışırken düştüğü durumları ironik bir şekilde anlatılmaktadır. Eserin hikayesi ufak tefek hırsızlıklar yaparak geçimini sürdüren Rıza ve arkadaşı Fıstık’ın hırsızlık için girdikleri köşkün kıyafet balosunda gecenin en gözde ikilisi olmasıyla başlar. Esasında ikilinin içine düştükleri bu durum batı özentisi ‘elit’ halkın içine düşmüş olduğu gülünç durumu anlatmaktadır. 28 yıldır beğenilerek izlenen ‘Lüküs Hayat’ müzikali bir opera eseri olarak Mersin Devlet Opera ve Balesi Sahnesi’nde yeniden can buluyor. Kıbrıslı aydın bir babanın ve İstanbullu bir paşa kızı annenin oğlu olarak 1928 yılında dünyaya gelen Haldun Dormen, bir yaşına girdiği sene ailesiyle beraber Şişli’ye yerleşmiştir. Tiyatro sahnesine çıktığı ilk yıllarda Galatasaray Lisesi’nin ortaokuluna giden sanatçı liseyi Robert Kolej’de bitirmiştir. Amerika’da Yale Üniversitesi’nde Tiyatro eğitimini tamamlayan sanatçı İstanbul’da Muhsin Ertuğrul’un yönettiği ‘Küçük Sahne’de görev almıştır. ‘Cinayet Var’ adlı oyunla ilk kez seyirci karşısına çıkan Haldun Dormen kısa süre sonra Beyoğlu Büyükparmakkapı sokakta 60 kişilik kendi ‘Cep Tiyatrosu’nu kurmuştur. Oyunlarının ilgi görmesi üzerine Cep Tiyatrosu’nda çalıştığı sanatçı arkadaşları Nisa Serezli, Erol Günaydın, Erol Keskin, Metin Serezli’yi de yanına alarak ‘Dormen Tiyatrosu’nu kurmuştur. 1961 yılında Dormen Tiyatrosu ‘Sokak Kızı İrma’ ile Türkiye’de ilk müzikal sahneleyen sanat topluluğu olarak tarihe geçmiştir. İki başarılı filmle sinemacılık deneyimi yaşayan Dormen, başrollerini Ekrem Bora ve Belgin Doruk’un paylaştığı ‘Bozuk Düzen’ filmiyle 3.Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film seçilerek birincilik ödülü almıştır. Sanatçının yönettiği ikinci film ‘Güzel Bir Gün İçin’ de Müşfik Kenter, Belgin Doruk, Nedret Güvenç rol aldı. Film, 4.Antalya Altın Portakal ödülünü ‘En İyi Komedi Filmi’ dalında aldı. Sanatçı çektiği filmlerden ödül sevinci ile dönse bile beklediği gişe hasılatını sağlayamadığı için yeniden tiyatro sahnelerine geri döndü.  11 oyun yazan Haldun Dormen, Devlet Sanatçısı unvanı alarak, İ.Ü Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde eğitmenlik yaptı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.