‘Mehtabiye’li Deniz Safaları’
17 Nisan 2010 Cumartesi - 09:47     2.557 kez okundu.    
‘Mehtabiye’li Deniz Safaları’

‘Mehtabiye’li Deniz Safaları’

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu 19 Nisan 2010 Pazartesi akşam saat 20:00’de CRR’de 3.Selim, 2. Mahmut ve Abdülmecit’in padişah olduğu dönemlerde İstanbul sahillerinde yaz geceleri doğa ve müziğin romantizmle buluştuğu mehtap sefalarını şarkılarda anlatacak.

Günümüz İstanbul sahillerinde bol gürültülü disko- bar geceleri trendi oluştursada, klasik dönemlerin birbirinden değerli hoş sedaları, güzel besteleri o günleri ölümsüzleştirmiştir. Artık İstanbul sahilleri nde, güzelim derelerinde yüzen kayıkların içinde aşık erkekler kürekleri çekerken, aşık kadınlar mahmur gözlerini süzerken nidalanan musikiyi CRR konser salonunda dinleyip, o günleri gözlerimizin önüne getireceğiz. Süslü feracelerinin altında güzel İstanbul’lu kadınların işveleri, fesli centilmen İstanbul beyefendilerinin yere düşen beyaz mendili aşkını ilan ederek uzatırken havada uçuşan musikiyi duyumsayacağız. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu ‘Bir Modern Zaman Mehtabiyesi’ programıyla müzikseverlerin huzurunda olacak. Topluluk 1987’de tamburi Necdet Yaşar hocamız tarafından kuruldu. 27 kişilik kadrosuyla geleneksel Türk musikisini dönemlerine uygun şekilde icra yolundan uzaklaşmadı. Yurtiçi ve yurtdışı konserlerinin yanı sıra her ay Atatürk Kültür Merkezi’nde periyodik konserlerini başarıyla gerçekleştirdi. Topluluğun gelişme sürecinde Bekir Sıtkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur, İhsan Özgen ve Dr.Alaeddin Yavaşça gibi Türk musikisinin önemli isimleri de katkıda bulundu. 2004 yılından bu yana Aylin Şengün Taşçı topluluk şefi olarak görev yapmaktadır. Saz sanatçıları arasında Kanun’da birçok değerli albüm ve konser çalışmaları olan sanatçı Göksel Baktagir ve yine kanun’da önemli bir icracı olarak kabul edilen Halil Karaduman, Tambur’da İTÜ Devlet Konservatuarı Tambur hocamız Mehmet Şeker hem saz sanatçısı olarak hem de topluluğun yönetim kadrosunda yer almaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.