‘Mucize Çalgı Arp’ Konseri’nde Jana Bouskova
27 Şubat 2013 Çarşamba - 10:50     2.772 kez okundu.    
‘Mucize Çalgı Arp’ Konseri’nde Jana Bouskova

‘Mucize Çalgı Arp’ Konseri’nde Jana Bouskova

Tanınmış Çek asıllı arp sanatçısı Jana Bouskova 4 Mart 2013 Pazartesi saat 20:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda arp sevenlere bir konser verecek.

Arp Sanatı Derneği (ASD) ‘Uluslar arası Arp Sanatçıları Türkiye’de’ isimli projesi kapsamında ‘yüzyılın büyük yeteneği’ olarak adlandırılan Jana Bouskova’yı müzik severlerle bir araya getirecek. Ünlü arp sanatçısı solo çalışmalarının yanı sıra Brüksel Kraliyet Müzik Akademisi ve Prag Sahne Sanatları Okulu’nda eş zamanlı eğitmenlik görevi yapmaktadır. Ülkesinde 10 başarılı kadın sanatçı arasında sayılan Jana Bouskova prestijli ödüllerden biri olan Lady Pro Ödülünü alan ilk klasik müzik sanatçısıdır. Sanatçı oda müziği, solo performanslar ve dünya prömiyerlerinin de dahil olduğu 20 adet CD çıkarmıştır. Süreyya Operası’ndaki konserinde Bach, Debussy, Lizst, Da Falla, Paganini, Dussek ve Parish Alvars’ın arp için yazılmış bestelerini seslendirecek. Arp, tarihçesi en eski zamanlara dayanan telli çalgılardan biridir. İnsanların ok ve yay’la avlandığı dönemlerde ok fırlatılırken yay kirişinden çıkan seslere dayanılarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra tel sayısı çoğaltılıp sesleri yükseltmeye yarayan ses kutusu eklenerek ‘lir’ oluşturulmuştur. Yunan ve Roma uygarlıklarında çok yaygın olan enstrümanı mitolojide Tanrı Apollo’nun kaplumbağa kabuğuna teller gererek icat ettiğinden bahsedilmiştir. Çağdaş orkestra çalgıları arasında yer alan arp telleri parmaklarla çekilerek çalınmaktadır. 47 telli ve 7 pedallı enstrümanda pedallar seslerin değiştirilmesini sağlamaktadır. Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Polonya, Almanya, Avusturya ve Slovakya’nın sınır komşuları olan ülkenin baş kenti Prag’tır. Ülke dünyaca ünlü birası, kristal ve cam ürünleriyle meşhurdur. Ülkeye 5.yüzyılda göç eden Slavlar 8.yüzyılda imparatorluklarını ilan ederek Bohemya devletini kurmuşlardır. XV ve XVI. yüzyıllardaki büyük savaşlarda zarar gören ülke Avurturya ve Macaristan devletlerinin hükümranlığı altına girmiştir. I. Dünya Savaşı’nda bu hükümranlık altından kurtulan Bohemya, Moravya, Slovakya, Silezya ve Rutenya birleşerek Çekoslovakya ülkesini oluşturmuşlardır. Uzun yıllar Doğu Bloku’nda yer alan ülke 1989 yılına ‘Kadife Devrimi’ ile sessiz sedasız kapitalizm sistemine dönmüştür. Ekonomik reform lar ve barışçı hareketleriyle Avrupa Birliği ve NATO’nun da üyesi durumundadır. Bohemya bölgesi dağlık olmayan nehir havzaları, platolar ve tepeler bulunan bir konumdadır. Ülkenin doğusunda bulunan Moravya ise dağlık bir bölgedir. Çek Cumhuriyeti’nin ülke halkının yüzde 60’ı dini inanç taşımamaktadır. Dini merasimlerde kullanılmayan bir çok kilise müze ve konser salonu olarak kullanılmaktadır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.