‘Müzikal Manzaralar’ Jerfi Aji Resitali Süreyya’da
20 Şubat 2014 Perşembe - 07:45     1.580 kez okundu.    
‘Müzikal Manzaralar’ Jerfi Aji Resitali Süreyya’da

‘Müzikal Manzaralar’ Jerfi Aji Resitali Süreyya’da

Resim ve edebiyat sanatını müzikle buluşturan piyano sanatçısı Jerfi Aji, çok beğenilen ‘Müzikal Manzaralar’ temalı resitalinden sonra bu yıl da ‘Yansımalar’la 3 Mart 2014 Pazartesi günü saat 20:00’de Süreyya Operası’nda müzikseverlerle bir arada olacak.

Beethoven, Prokofiev, Erten, Lizst ve Granados’un eserlerine yer verecek olan piyanist bu konserinde yaşamdan alıntılarla, farklı sanatların piyano tuşlarına yansımalarını sunacak. Konser programında müzik eğitimini Hollanda’da sürdüren Emil Tan Erten’in piyano sanatçısı Jerfi Aji’nin resitali için özel olarak bestelediği eser de yer alacak. Ünlü İspanyol klasik müzik bestecisi Enrique Granados, İspanyol milliyetçiliğinin müzikal temsilcilerinden biridir. Resimlerinde yaratıcı, yıkıcı öğeleri cesurca kullanan ressam Goya’dan etkilenen Granados, ünlü ressamın stilini benimsemiştir. Gençlik yıllarında Barcelona’da piyano eğitimi alan bestecinin Fransa’da bestelediği ‘Maria del Carmen’ adlı eseri Kral XIII.Alfonso’nun beğenisini kazanmıştır. Ünlü ressam Goya’nın tablolarından esinlenerek bestelediği altı parçadan oluşan ‘Goyescas’ adlı eserin aynı adla operasını da bestelemiştir. I.Dünya Savaşı nedeniyle Avrupa konserleri ertelenen sanatçı ‘Goyescas’ operasını ilk kez New York’ta sahnelemiştir. Son derece olumlu eleştirilerle karşılaşan Granados, dönemin Amerikan Başkanı Woodrow Wilson’a konser vermek üzere Beyaz Saray’a gitmiştir. Amerika’dan ayrılmadan önce canlı bir resitalini kayıt eden Granados’un dinlenebilen son performansı bu kayıt olmuştur. Beyaz Saray’da vereceği resital uğruna İspanya gemisini kaçıran Granados, İngiltere’ye giden bir Fransız yolcu gemisine binmiştir. Ancak Sussex adlı Fransız yolcu gemisi Alman savaş gemileri tarafından bombardımana tutulmuştur. Eşini kurtarmak için kurtarma botlarından atlayan Granados, eşinin ve kendinin de hayatını kurtaramamıştır. Ünlü ressam Fransisco Goya, Romantizmin öncülerinden bir İspanyol ressam ve gravür sanatçısıdır. Portreleriyle ün yapmış olan ve her biri milyarlarca dolar değerindeki tablolarından ünlü ressamlar Picasso, Manet ve Bacon’da etkilenmiştir. Modern Sanat’ın ve Romantizmin öncüsü Goya’nın tablolarının büyük bir kısmı Madrid’de bulunan Museo del Prado’da sergilenmektedir. Goya’dan etkilenen ünlü Fransız ressam Eduard Manet, 19.yüzyılda gerçek hayatı konu alan resimler yapmıştır. Gerçeklikten, izlenimciliğe geçiş yapan ve bu akımlarda önemli eserler bırakan Manet’nin ‘Kırda Öğlen Yemeği’ ve ‘Olympia’ genç ressamlara da büyük esin kaynağı olmuştur. Manet’nin bu iki eseri Modern Sanat’ın başlamasına neden olan eserlerden kabul edilmektedir. Paris’te varlıklı birailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Manet’nin babası yargıç, annesi ise İsveç Prensi’nin torunudur. Yargıç babasının kendisi gibi hukuk alanında kariyer yapmasını istemesine rağmen dayısı genç Manet’yi resim yapmaya teşvik etmiştir.  Özel çizim dersleri almaya başlayan Manet, dönemin Güzel Sanatlar Bakanı Antonin Proust’la tanışmış ve dostlukları da bir ömür boyu devam etmiştir. Uzun çabalardan sonra Manet’nin babası oğlunun sanat çalışmalarına izin vermiştir. Louvre müzesi ndeki baş yapıtları kopyalayan sanatçı tüm Avrupa’yı gezme fırsatı bularak tanıdığı ünlü ressamlardan Goya, Halz ve Velasquez’den bir hayli etkilenmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.