‘Müzikal Manzaralar’ Konseri Süreyya Operası’nda
14 Şubat 2013 Perşembe - 11:11     1.952 kez okundu.    
‘Müzikal Manzaralar’ Konseri Süreyya Operası’nda

‘Müzikal Manzaralar’ Konseri Süreyya Operası’nda

Doğanın tüm güzelliklerini müzikle anlatan ve dinleyicisinin ruhunu farklı imgelerle etkileyen bir konser programı ‘Müzikal Manzaralar’ piyanist Jerfi Aji tarafından 18 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 18:00’de Kadıköy Süreyya Operası Fuayesi’nde gerçekleşecek.

Empresyonist ve romantik dönemlerin eserlerinde seçilmiş konser repertuarında ayrıca genç Türk bestecilerden Tolga Zafer Özdemir’in bestesi ‘Thumbnails’ ve Fransız ünlü besteci Emmanuel Chabrier’in ‘Pieces Pittoresques’ adlı bestesinden bölümler yer almaktadır. Empresyonizm- İzlenimcilik akımı Fransa’da 19.yüzyılda gelişen ve tüm sanat dallarını etkileyen bir duygu- düşünce tarzı dır. Doğadaki her şeyin insan ruhu üzerindeki duygusal etkilerini yansıtmaktadır. Empresyonist sanatçılar doğayı birebir resmetmek, anlatmak yerine duygularında yarattıkları izlenimleri sanatına aktarmaktadır. Müzikte empresyonizm akımı nın öncüsü ünlü besteci Claude Debusy’dir. 1894 yılında Brüksel’de empresyonist ressamların sergisinde bestecinin  Yaylı Sazlar Dörtlüsü olarak verdikleri konserle empresyonist müzik akımı da başlamıştır. Claude Achille Debussy, 1862 yılında Paris yakınlarındaki Saint _ Germain’de dünyaya geldi. Beş çocuklu fakir bir ailenin ilk evladı olan Debussy, okula gidemediği için okuma- yazmayı annesinden öğrendi. Yedi yaşındayken piyano eğitimi almaya başlayan besteci üstün başarısıyla Paris Konservatuarı’na girerek ‘kuralsız çalış tekniği’ ile tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. 12 yaşına geldiğinde Chopin’in Fa Minor Piyano Konçertosu’nu başarıyla çalan Debussy, mezun olduğu yıl kendi bestesi olan kantatı ‘Savurgan Çocuk’la Roma ödülünü kazanmıştır. Okul yıllarında piyano, eşlik ve füg dallarında dereceler kazanmış ve ödüller almıştır. Koro ve orkestra için bestelediği ‘İlkbahar’ adlı senfonik şiirini de Roma’da kaleme almıştır. Paris’e ailesinin yanına  dönen Debussy, ‘Bergam Suiti’ isimli piyano eserini bestelemiş ve aynı yıllarda sembolist ve izlenimci ressam ve sanatçıların bulunduğu ortama girmiştir. Almanya’da izlediği ‘Boris Godunov’ operası ve Çaykovski’nin müzikleri Debussy’i derinden etkilemiştir. Fransızların ünlü sembolist şairi Mallarme’nin aynı adlı eserinde esinlenerek bestelediği ‘Bir Pan’ın Öğleden Sonrasında Prelüd’ eseri müzik eleştirmenlerince tam not almış ve ‘yeni müziğin temel taşlarından biri’ olarak adlandırılmıştır. İkinci evliliğini bir mankenle yapan besteci eşinin güzelliğinden etkilenerek ünlü yapıtı ‘Nocturne’u bestelemiştir. Debussy bestecilik ve piyanistlik yaşamı boyunca bir çok eser yazmıştır. ‘Pelleas ve Melisande’, ‘Estampes’ (İzler), ‘La Mer’ (Deniz), ‘İmages’ (İmgeler), ‘Masques’ (Maskeler), ‘Reflets dans L’eau’ (Sudaki Yansımalar), Saint Sebastian’ın Şehidi, ‘Jeux’ (Oyunlar), Grenada’da Akşam, Altın Balıklar, Batık Katedral, Fransa’ya Şarkı gibi eserlerini sayabiliriz. Debussy, çağının müziğini eleştirmiş, sembolizm ve izlenimcilik akımlarına daima yakın olmuştur. Bazı besteciler tarafından eleştiri yağmuruna tutulsa bile Debussy’i konservatuar yıllarından itibaren hocası Emile Durand tarafından anlaşılarak, başarıları desteklenmiştir. Akımın ünlü bestecileri arasında Maurice Ravel, Karol Szymanowski, Ottorino Respighi, Frederic Delius bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.