‘On Tenor’dan Türküler ve Aryalar
8 Eylül 2013 Pazar - 10:10     2.049 kez okundu.    
‘On Tenor’dan Türküler ve Aryalar

‘On Tenor’dan Türküler ve Aryalar

Çeşme Belediyesi’nin Türkiye Tanıtım Araştırma ve Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) ’nın katkılarıyla gerçekleşen 10 ünlü Türk tenor sanatçısının ‘On Tenor’dan Türküler ve Aryalar’ konseri Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşti.

2004 yılında Avustralyalı on tenorun başarılı çalışması ‘Ten Tenors’ grubu çok keyifle dinlenen ve izlenen DVD ve konser çalışmalarıyla müzikseverlerin ilgini çekmişlerdi.  İstanbul, İzmir ve Ankara Devlet Operası’ndan 10 tenor Aykut Çınar, Şenol Talınlı, İhsan Ekber, Ayhan Uştuk, Hüseyin Likos, Bülent Külekçi, Levent Gündüz, Aydın Uştuk ve Erdem Erdoğan türküler, şarkılar, napoliten ezgiler ve aryalarla müzikseverlere muhteşem bir müzik ziyafeti çektiler. ‘Türkiye’nin 10 Tenoru’ konser repertuarında ‘Ah Bir Ataş Ver’, ‘Asiye’, ‘Seneda Galmaz’, ‘Altın Hızma’, ‘Çökertme’, ‘Efem’, ‘İzmir’in Kavakları’ türküleri ile Tosca’dan Cavarodossi, Turandot operasından ‘Nessun Dormo’, Verdi’nin Rigoletto operasından La Donna e mobile, Aida operasından ‘Celeste Aida’, Chitarra Romana, Tu canun chiagne, O sole mio, Dicitencello vuoi, Torna a surriento ve Granada gibi günümüzde de sevilerek dinlenen arya ve şarkılar yer aldı. Türkiye Tanıtım Araştırma ve Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) merkezi Ankara’da bulunan bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur. 2002 yılında kurulan vakfın kurucu üyeleri arasında eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, ekonomist ve yazar Hakan Tartan, Gazi Üniversitesi İngiliz dili öğretim üyesi Dr. Dilek Kangal, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden dramaturg Erdoğan Öztürk, eğitmen Emel Kadıoğlu, sendikacı ve gazeteci Hüseyin Aslan, yapımcı Nebil Özgentürk ve mali müşavir aynı zamanda TURMOB yönetim kurulu üyesi Rıfat Nalbantoğlu bulunmaktadır. Vakfın amacı yurtdışına bilimsel ve kültürel çalışmalara dayalı olarak Türkiye’nin tanınmasını sağlamak, Türkiye için yapılan asılsız ve yalanlara dayalı lobi faaliyetlerinin önüne geçmek, ülkenin bölünmez bütünlüğü, ulusal birliği adına yakışır kalite ve normlarda bilimsel, kültürel, sanatsal, ekonomik ve turistik alanlarda dünya halklarının bilgilendirilmesini sağlamak, yaratılan olumlu imajı sürekli hale getirmek, sağlık hizmetleri için sağlık tesisleri kurmak, konserler, sergiler, gösteriler, kurslar ve yayınlar yapmak idealinden yola çıkılmıştır. TÜLOV Vakfı’nın Onur Kurulu üyeleri arasında sanatçı Zuhal Olcay, devlet bakanı Işılay Saygın, Eski Savunma Bakanı Kamran İnan, işadamı Vural Öger, Eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, Fransa Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, İzmir Milletvekili, öğretim üyesi Prof.Dr Nükhet Otar, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, öğretim üyesi Prof.Dr. Serap Soyer, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yer almaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.