‘Pekinel Kardeşlerin Konseri’
2 Nisan 2010 Cuma - 09:44     3.027 kez okundu.    
‘Pekinel Kardeşlerin Konseri’

‘Pekinel Kardeşlerin Konseri’
Dünyaca tanınmış ikili piyano sanatçılarından Güher ve Süher Pekinel Kardeşler 9 Nisan 2010 Cuma günü saat 20:00’de İş Kuleleri’nde English Chamber Orchestra eşliğinde Bach ve Mozart’ın eserlerinden oluşan repertuarlarıyla konser verecekler.

İlk konserlerini henüz 6 yaşındayken veren Pekinel kardeşler dünyanın her yerinde çeşitli konserler vererek ülkemizin adını başarılı çalışmalarıyla duyurmuş ve 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanına hak kazanmışlardır. 9 yaşına geldiklerinde ilk orkestra konserlerini Ankara Filarmoni ile gerçekleştirdiler. Paris Konservatuarı, Frankfurter Musikhochschule, Philadelphia Curtis Institute gibi okullarda önemli hocalardan eğitim aldıktan sonra 1978 yılında Julliard School’da eğitimlerini tamamladılar. 1984 yılında Herbert Von Karajan tarafından yetenekleri fark edilen Pekinel kardeşler dünya çapında isim yapmış orkestralarla konserler vermeye başladılar. Bu orkestralar arasında New York Filarmoni, Los Angeles Filarmoni, Berlin Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, Amsterdam ve İsviçre Büyük Orkestraları’nın adları sayalabiliriz. Pekinel Kardeşler resitaller vermek için Avrupa, Amerika, Japonya’da uzun süreler bulundular. Avrupa ve Amerika’da gerçekleşen çeşitli yarışmalarda solo ve duo olarak birincilikler ve önemli dereceler aldılar. Halen kariyerlerine aynı çizgi ve yoğunlukta başarıyla devam etmektedirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.