‘Periler Kraliçesi’ Operası Aya İrini Müzesi’nde
29 Mayıs 2013 Çarşamba - 10:40     1.986 kez okundu.    
‘Periler Kraliçesi’ Operası Aya İrini Müzesi’nde

‘Periler Kraliçesi’ Operası Aya İrini Müzesi’nde

Yönetmenliğini Meksikalı Mauricio Garcia Lozano’nun gerçekleştirdiği ‘Periler Kraliçesi’ adlı yarı- opera eseri Philip Pickett’i şefliğinde New London Consort grubu tarafından 24 Haziran 2013 Pazartesi günü saat 20:00’de Topkapı Sarayı- Aya İrini konser salonunda sahneye konacak.

Dünyaca tanınmış erken dönem müzik gruplarından New London Consort klasik müziğe yenilikçi yaklaşımlarla dikkat çekmektedir. Yıldız solistler, ilginç sirk sanatçıları ve müzisyenlerden oluşan grup geçen sezonda Monteverdi’nin ünlü yapıtı ‘Orfeo’yu sahneleyerek Avrupa turnelerini başarıyla tamamlamışlardır. 40’ın üzerinde albüme imza atan grup ünlü İngiliz besteci Henry Purcell’in bestelediği ‘Periler Kraliçesi’ndeki karakterleri çağımıza uyarlayarak orijinalini bozmadan yepyeni bir eser meydana getirmiştir. London (Londra) İngiltere ve Birleşik Krallık lar’ın başkentidir. Dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip ve dünyanın en önemli ekonomi ve finans kaynağı bölgelerinden biridir. 300’den fazla lisan konuşulan ülke Avrupa’nın en fazla beyaz ırk dışında insan barındırdığı yerdir. Turistik açıdan da önem taşıyan Londra şehrinde en çok gezilen yerleri arasında  Londra Kulesi (Tower of London), Buckingham Sarayı, Parlamento Binası, Trafalgar Meydanı, Kule Köprü (Tower Bridge) sayabiliriz. Thames Nehri’nin ikiye böldüğü şehirde yeşil alan çok fazladır. Londra tarihi iki bin yıl önceye dayanmaktadır. Romalılar tarafından kurulan şehre Londonium (Akan Nehir) ismi verilmiştir. Dünyanın en eski metrosu Londra Metrosu’dur. Metropolitan Railway olarak 1863 yılında açılan metro o dönemlerde at arabalarından tıkanan yolları rahatlatmak amacıyla yapılmıştır. Buharlı ve kömürlü trenler kullanılan raylı sistemlerde kömürün yaydığı zehirli gazı atmak için özel havalandırma tertibatları kurulmuştur. 274 istasyonlu Underground (Metro)’lara halk arasında Tube adı verilmektedir. Metro (hızlı raylı taşımacılık) ülkemizde de son yıllarda yayılan önemli bir toplu taşıma aracıdır. Demiryollarından farkı yer altından ulaşımın sağlanmasıdır. Karaköy Sahili ’nden, Beyoğlu’na 90 saniyede yolcu getiren ‘Tünel’ 1875 yılında hizmete girmiştir. 573 metre uzunluğundaki Tünel, 1910 yılında Fransızlar tarafından elektrikli sisteme geçirilmiştir. Ülkemizin en uzun tüneli motorlu taşıtların geçişini sağlayan iki şeritli Nefise Akçelik Tüneli’dir. Ordu ilinde bulunan tünel 3825 metre uzunluğunda olup iki tüpten oluşmaktadır. Her tüpte iki gidiş, iki geliş ve bir emniyet şeridi bulunmaktadır. Tüneller Siemens firması tarafından dünya standartlarına uygun kalitede elektrik, elektronik sistemlerle donatılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.