‘Piyano Günleri’nde Piyano’da Master Class : Nikolaj Hess
3 Kasım 2013 Pazar - 12:49     1.694 kez okundu.    
‘Piyano Günleri’nde Piyano’da Master Class : Nikolaj Hess

‘Piyano Günleri’nde Piyano’da Master Class : Nikolaj Hess

Ak Sanat’ta ‘Piyano Günleri’ güçlü piyanistlerin resital, konser ve master class programlarıyla devam ediyor. 12 Kasım 2013 Salı günü saat 15:00’de Ak Sanat Çok Amaçlı Salon’da master class çalışmasıyla sunumlarına başlayacak olan Danimarkalı piyano sanatçısı Nikolaj Hess, aynı günün akşamı saat 20:00’de Nikolaj Hess Trio olarak bir kontrbas ve bir davulla birlikte müzikseverlerin huzurunda olacaklar.

Müzik kariyerinin yoğunluğu nedeniyle hayatını New York- Kopenhag arasında çalışmalarla geçiren sanatçı aynı zamanda prodüktör, aranjör ve bestecidir. 1967 yılında dünyaya gelen sanatçı 22 yaşında konservatuar eğitimini tamamladıktan sonra Roma’da RAI’nin düzenlediği 25 Yaş Altında Piyano Çalanlar İçin düzenlenen yarışmada ‘En İyi Caz Piyanisti’ ödülünü almıştır. Amerika’da ünlü piyanistler Danilo Perez, Richie Beirach eğitmenliğinde piyano tekniği ni ilerleten Nikolaj Hess, Danimarkalı sinema yönetmeni Lars Von Trier’in çektiği ‘Melancholia’ adlı filmin müziklerini yaparak tanınmaya başlamıştır. Ünlü bir tiyatro yönetmeninin yazıp sahneye koyduğu ‘Love Songs’ müzikalinin müzik direktörlüğünü yapan sanatçı Danimarka’nın önemli tiyatro ödüllerinden Reumert ödülüne hak kazanmıştır. Müzikal kariyerinde solo çalışmalarının yanı sıra trio, kuartet ve müzik topluluklarıyla da çalışan piyano virtüozu  Nikolaj Hess, kabare yıldızı Caroline Henderson’ın da müzik direktörlüğünü yapmaktadır. Tiyatro, bir konuya bağlı olarak sahnede dekor, müzik ve ışık düzeni içerisinde oyuncular tarafından sergilenmesi için hazırlanmış gösteri sanatıdır. Tiyatro eserleri ‘insana, insanı, insanca ve insanla’ anlatma yolu olarak tanımlanmaktadır. Tiyatro ismi Yunancada Theatron ‘görme yeri’ anlamına gelmektedir. Tiyatro şenliği ilk olarak 534 yılında Atina’da üst sınıf bir etkinlik olarak gerçekleştirilmiştir. Tanrılar adına yapılan tiyatro yarışlarında her yıl en iyi oyunu yazan ve sahneye koyan kişinin itibarı da artmaktadır. Günümüze kadar tarihi kalıntılar olarak ortaya çıkarılan ve ülkemizde de bozulmadan korunmuş, büyük boyutta ve çok insan kapasitesine sahip ‘amfitiyatrolar’ o çağlarda tiyatro oyunlarına ilginin de azınmayacak yükseklikte olduğunu göstermektedir. O dönemlerde dekor ve kostüm bulunmamaktadır. Önemli şahsiyetlerin aldığı başrollerin yanı sıra korolar ‘a capella’ olarak oyuna iştirak etmektedir. Trajik veya komik olarak yazılan eserler yüzlerinde gülen veya ağlayan maskelerle sahneye çıkan oyuncular tarafından oynanmaktadır. Günümüzde tiyatronun simgesi olarak kabul edilen ‘ağlayan ve gülen yüz’ figürü o dönemden gelmektedir. Trajik tiyatrolarda konular Tanrılarla insanlar arasında yaşanan çatışmaları anlatmaktadır. Komedi tiyatrolarında ise siyasi hicivler, alaylı şekilde ve argo bir dille yapılmaktadır. Erken dönem tiyatro yerini William Shaekspeare oyunlarıyla birlikte Orta dönem tiyatroya bırakmaktadır. Dinsel içeriklerden arınan tiyatro oyunları artık daha halka yayılmış bir popüler eğlence tarzına dönüşmüştür. Günümüz tiyatrosu yani Modern Tiyatro’ya ilk örnek 19.yüzyıl sonlarına doğru ‘Sihirli Eğer’ adıyla yazılmış olan ve Konstantin Stanislavski’ye ait gerçekçilik akımını ortaya koyan eserdir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.