‘Queen’ şarkıları ‘We Will Rock You’ Müzikali’nde
30 Kasım 2012 Cuma - 10:58     2.603 kez okundu.    
‘Queen’ şarkıları ‘We Will Rock You’ Müzikali’nde

‘Queen’ şarkıları ‘We Will Rock You’ Müzikali’nde

Londra’nın en meşhur müzikallerinden ‘We Will Rock You’ 10.yıl dünya turnesinde İstanbul’da müzikseverlerle kucaklaşacak.

Albümleri dünya çapında 300 milyon satan ‘Queen’ grubunun şarkılarından oluşan müzikalin fikri 1996 yılında ünlü film yıldızı Robert de Niro tarafından ortaya atıldı. Ünlü aktristin sıkı bir ‘Queen’ hayranı olan kızından esinlenerek Venice Film Festivali’nde ‘Queen’ grubunun müzisyenlerine müzikal fikrini açıkladı. 3 – 12 Mayıs 2013’te Ülker Arena Sports’ta  16 kez sahnelenecek olan müzikal 2002’de Kraliçe Elizabeth’in onuruna Buckingham Sarayı’nın bahçesinde yapılan kutlamada 12000 izleyici, TV’den  200 milyon kişi izledi. Sarayın bahçesinin dışında gösteriyi izleyenlerin sayısı yine milyonlarla ifade edildi. ‘We Will Rock You’ müzikali aynı yıl ‘Yılın En İyi Müzikali’ ile birlikte beş ödüle daha sahip oldu. Müzikalin 2003 yılındaki gösterisinde ‘En İyi Müzikal’, ‘En İyi Aktris’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Müzikal Aktörü’,  ‘En İyi Yönetmen’ dallarında toplam 20 ödülün de sahibi oldu. Aynı yıl İspanya’da İspanyolca olarak gösterime sunulan müzikal İspanya EMI ödüllerinde ‘Platinum Disk’ aldı. 2005 yılında 1000.ci gösterisi yapan müzikal 2008’de Asya turu yaparak, 38 sahne performansı sergiledi. 1970 yılında İngiltere’de kurulan İngiliz Rock grubu Queen, 1991 yılında kaybettikleri piyanist- solist Freddie Mercury’nin parlak tenor sesi, başarılı vokali ile grubun diğer üyelerini gölgede bırakmıştır. Freddie Mercury, 1992 yılında soprano Monserrat Cabalier ile düet olarak çıktıkları Barcelona olimpiyatları açılış gecesinde şık performansları ile bir kez daha müzikseverlerin kalbinde yer etmiştir. İlk mesleği Grafikerlik olan ünlü şarkıcı Queen grubunun popüler olan  bir çok şarkısının da bestecisidir. Grubun bas gitarcısı John Deacon, 1971 yılında işten çıkartılan bas gitarcının yerine gruba katıldı. Son derece içine kapanık, stüdyo kayıtlarında ana vokallerde yer almayan sayısal olarak on kelimeden fazla etmeyen John Deacon, grubun mali ve idari işlerini yürüttü. Çok sevdiği arkadaşı Freddie Mercury’nin ölümü üzerine müziğe veda eden bas gitarist grubun sevilen bir çok şarkısının da bestesini yaptı. Grubun gitar, piyano ve vokallerinden Brian May ile vurmalılar ve vokal dalında Roger Taylor kendi bestelerinin yanı sıra solo albüm ve konserleriyle müzikal yaşamlarına devam etmektedirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.