‘Rock’n Coke’ Müzik Festivaline Sekiz Gün Kaldı !
28 Ağustos 2013 Çarşamba - 10:11     2.034 kez okundu.    
‘Rock’n Coke’ Müzik Festivaline Sekiz Gün Kaldı !

‘Rock’n Coke’ Müzik Festivaline Sekiz Gün Kaldı !

İlk olarak 2003 yılında gerçekleştirilen ve ülkemizi dünya standartlarında bir festivalle tanıştıran ‘Rock’n Coke’ 10 yıldan bu yana Coca Cola firması tarafından düzenlenmeye devam ediyor.

Bu yıl ülkemizde 6- 8 Eylül 2013 tarihleri arasında sekizincisi gerçekleşecek olan festival, İstanbul Büyükçekmece’de bulunan Hezarfen Havalimanı’na ait ‘Hezarfen Hobbyland’da tüm rock müzikseverleri ağırlayacak. Yabancı rock grupların ağırlıkta olduğu bu yıl ki festivale Türkiye’den katılacak olan rock sanatçı ve gruplar arasında  Teoman, Aylin Aslım, Manga, Duman ve Büyük Ev Ablukada grubu yer alıyor. Arctic Monkeys, Jamiroqai, Hurts, Editors, The Prodigy, Within Temptation, Primal Scream, Rebel Moves festivalde heyecanla beklenen yabancı rock grupları olarak festivale katılacaklar. ‘Rock’n Coke’ Müzik Festivali sadece rock müziği konserlerinden oluşmamaktadır. Festival aynı zamanda çok renkli aktivitelerin yapıldığı yaşlı- genç, öğrenci- meslek sahibi birçok katılımcının eğlenmek amacıyla bir araya geldiği bir şenliktir. Sabah 09: 00’dan itibaren müzikseverler, radyocular, gazeteci- yazarlar ve festivalcilerin çeşitli oyunlar oynamak ve rahatlamak için gelebileceği alanlar bulunmaktadır. Bu yıl katılımcıların el becerilerini geliştirerek çeşitli tasarımlar, duvar boyamaları ortaya çıkarıp, müzik atölyelerinde müzik yapmaları, spor aktivitelerine katılmaları için de hobi alanları oluşturulmuştur. Festival boyunca tiyatro gruplarının sürpriz performansları, müzik alanlarının belli yerlerinde sokak müzisyenlerinin dinletileri de festivale renk atacak. Festivalde ayrıca kamp alanları kurularak, festival boyunca katılımcıların ağırlanması sağlanacaktır. 6 Eylül 2013 Cuma akşam 18: 00’de açılacak olan kamp alanında Yavuz Deniz İzci Grubu gönüllü olarak misafirlerin ağırlanmasında yardımcı olacaklardır. Hezarfen Havaalanı, İstanbul Büyükçekmece gölüne yakın 500 dönümlük bir alan içerisindedir. 1992 yılından bu yana resmi olarak faaliyet veren ilk özel havaalanıdır. Eğitim uçuşlarının da gerçekleştiği Hezarfen Havaalanı adını 17.yüzyıl Osmanlı döneminde Galata Kulesi’nden, Üsküdar’a uçmayı başardığı anlatılan bilim adamı Hezarfen Ahmet Çelebi’den dolayı almıştır. Çizimlerini yapıp, kendisinin geliştirdiği mekanik kanatlarla uçmayı başaran Hezarfen Çelebi, Sultan IV.Murat zamanında büyük ün kazanmıştır. Osmanlı Devleti’nin başarılı bilim adamının bu çalışması Avrupa’da da büyük yankı yaratmıştır. Büyük deneyi izleyen Sultan IV. Murat tarafından önce büyük takdirle karşılanan Hezarfen, bir kese dolusu altınla mükâfatlandırılmıştır. Ancak bu denemenin karşılığı bir kese altınla kalmış olup, bilim insanının yaptığı önemli bir çalışma olarak görülmemiştir. Bu denemeyi iyiye yormayan padişah IV.Murat ve ulema kararıyla Osmanlı topraklarında yaşamasının caiz (hayırlı) olmadığına karar verilmiş ve Cezayir’e sürgün edilmiştir. Hezarfen Çelebi, Türk Havacılık tarihinin en değerli şahsiyetlerinden biri olarak anılmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.