‘Roma Ödülü’ Sahibi Besteci Kamuran İnce’nin Konseri
13 Mart 2013 Çarşamba - 10:59     2.038 kez okundu.    
‘Roma Ödülü’ Sahibi Besteci Kamuran İnce’nin Konseri

‘Roma Ödülü’ Sahibi Besteci Kamuran İnce’nin Konseri

Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden ‘Roma Ödülü’ sahibi Oda Müziği bestecisi Kamuran İnce 15 Mart 2013 Cuma günü saat 20:00’de CRR’de bir konser gerçekleştirecek.

Ünlü The Guardian ve Los Angeles Times’ın övgüyle söz ettiği ‘modern müziği egzotik tınıları yitirmeden yaratan’ besteci olarak tanımladığı sanatçı konserde piyano ve çello çalacak. Konsere keman’da Elen Jewett, viyola’da Özcan Ulucan, çello’da Rahşan Alpay ve Rezonans Korosu şefi Burak Erdem eşlik edecekler. The Guardian gazetesi İngiliz Guardian Medya Grup’un üyesidir. 1821’de Manchaster Guardian olarak çıkarılan gazete Kuzey Amerika’da halen bu adla anılmaktadır. The Guardian 1964’ten bu yana Londra menşeli yayınlanmaktadır. Los Angeles Times gazetesi ise ABD’de 1881 yılında kurulmuş Kaliforniya, Los Angeles ve Batı Amerika’da yüksek tiraj yapan günlük bir gazetedir. Tarihte ilk gazete Romalılar döneminde M.Ö 59 yılında iki bin kopya basılan Acta Diurna gazetesidir. Gazetenin içeriğinde savaşlar sonrası elde edilen topraklar, toplumsal ve siyasi olaylar, gladyatörlerin dövüş sonuçları yazmaktadır. O yüzyıllarda gazeteyi okuma- yazma bilen bir Romalı meydanda sesli okuyarak halkı bilgilendirmektedir. Gazete ve dergilerin yaygınlaşması XV. Yüzyılda matbaanın icadıyla gerçekleşmiştir. 1605 yılında Almanya ve Belçika’nın bazı kentlerinde gazete kağıdına basılan ilk gazeteler günlük olarak çıkarılmaya başlanmıştır. Kahire’de Vekdyi-i Misriye adıyla Türkçe basılan ilk gazete 1828 yılında yayınlanmıştır. Sanayii devrimi sırasında gelişen matbaa teknolojisiyle gazetelerin tirajı artarak gazete okuma alışkanlığı önemli ölçüde yayılmıştır. 1814 yılında Londra’da yayınlanan The Times gazetesi dakikada 1100 gazetece basacak hıza erişmiştir. Gazeteler, sabah gazeteleri, akşam gazeteleri, haftalık ve günlük olmak üzere ayrılırlar. Genel olayları haber veren gazeteler hitap ettikleri kitlelere göre ulusal, yerel ve uluslararası olarak basılmaktadır. İçeriklerine göre yalnız tek konuyu işleyen gazeteler de vardır. Örneğin, ekonomi, din, siyaset, spor, müzik gibi. Muhabirlerin çeşitli iletişim araçları kanalıyla gazetelere ilettiği haberler bilgisayarlarda sayısal kodlar olarak sıralanmaktadır. Günümüzde bilgisayar teknolojisiyle el değmeden hazırlanan haberler renkli lazerlerin çıkmasıyla siyah- beyaz resim ve baskıdan kurtulmuştur. Fakslar, uydu ve mailler aracılığıyla bir haber dünyanın her tarafına çok çabuk ulaşmakta ve gazetelerde yayınlanmaktadır. Dünyada ve ülkede gelişen olayları belgelere, resimlere ve olgulara dayanarak haber veren ve yazı yazan kişilere ‘gazeteci’ denmektedir. Gazeteciler, kulaktan dolma bilgilere dayanmadan, karalama, şantaj, bilgi sızdırma, yıpratma ve yalan haber gibi etiğe aykırı davranışlarda bulunmamak üzere yetiştirilirler. Gazetecilik vasfına uygun kimseler dürüst, ahlaklı ve eğitimli kişilerdir. Üniversitelerin Gazetecilik bölümlerinden mezun olan vasıflı ve ruhsatlı gazeteciler ayrıca editörlük, genel yayın yönetmenliği, sorumlu yazı işleri müdürlüğü, muhabirlik ve haber fotoğrafçılığı dallarında da çalışabilmektedirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.