‘Ruhi Su 100’ Etkinlikleri Kapanış Konseri
29 Aralık 2012 Cumartesi - 12:18     1.937 kez okundu.    
‘Ruhi Su 100’ Etkinlikleri Kapanış Konseri

‘Ruhi Su 100’ Etkinlikleri Kapanış Konseri

Türkülerin büyük yorumcusu Ruhi Su’nun 100.doğum yıl dönümü anısına bir yıldır gerçekleştirilen ‘Ruhi Su 100’ etkinlikleri 30 Aralık 2012 Pazar günü saat 19:00’da Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde verilecek konserle sona erecek.

Timur Selçuk, Ahmet Ümit, Emin İgüs, Cevat Çapan, Sennur Sezer, Haydar Ergülen gibi müzik ve edebiyat dünyasından pek çok isim bir yıl boyunca Ruhi Su’nun müziğini, sanatını, sosyal hayata bakışını yaşatmak, anlatmak ve geliştirmek amacıyla bir araya geldiler. Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nce düzenlenen son konserde Emin İgüs, Cahit Berkay, Yusuf Başaran, Karabey Aydoğan, Güvenç Dağ Üstün, Ruhi Su Dostlar Korosu, Ruhi Su Çocuk Korosu, Şaman Dans Topluluğu ve Grup Yorum sahne alacak. Bir yıl boyunca birçok kurum tarafından desteklenen etkinliklerde söyleşiler, paneller, konserler ve film gösterileri yer aldı. ‘Ruhi Su 100’ etkinliklerine destek veren kurum ve kuruluşlar arasında Boğaziçi Caz Korosu, Mucizeler Dükkanı, Ada Müzik, Beşiktaş, Şişli, Ankara, Çankaya Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, TMMOB Mimarlar Odası’nı vb. sayabiliriz. Ruhi Su, 1912- 1985 yılları arasında babasının memuriyeti nedeniyle Van’da dünyaya geldi. İstanbul’da Askeri Okullarda ve Adana Öğretmen Okulu’ndaki öğrencilik yıllarının ardından müzik sevgisi yolunu Ankara Müzik Öğretmen Okulu’na çıkardı. Ankara Devlet Konservatuarı Şan bölümünü de bitiren sanatçı aynı zamanda Hasan oğlan Köy Enstitüleri’nde müzik öğretmenliği yaptı. Cumhurbaşkanlığı Orkestrası ve Devlet Operası’nda görev yapan Ruhi Su Türk Opera sanatının ilerlemesinde önemli rol aldı. Ankara Radyosu’nda da görev yapan sanatçı on beş günde bir yayınlanan türküler programını hazırlayarak sundu. Aldığı Klasik Batı müziği eğitimi ve ömür boyu kendini türkülerin derlenmesi ve yorumlanmasına adayan sanatçı, çalışmalarıyla türkülere kurumsal bir yapı kazandırdı. Ruhi Su, sanat hayatına damga vuran sanatçı kişiliği yanında siyasi görüşleriyle de yaşamını derinden etkileyecek hatta çalıştığı devlet kurumlarından işini kaybedecek duruma geldi. Türküleri derleme ve yorumlamaya kendi başına devam eden sanatçı 1975 yılında Dostlar Korosu’nu kurdu. 1978 yılında çıkardığı kasetlerle halk müziğinin yaygınlaşmasına yardımcı oldu. Aydın kesimlere türkü dinlemeyi öğreten sanatçı olarak kabul edildi. Aynı yıl romatizma şikayetiyle gittiği hastahaneden kemik iliği kanseri ne yakalandığını öğrendi. Uzun bir tedavi sürecinin sonunda 1985 yılında hayata gözlerini yumdu. Sanatçı ölümüne dek 16 adet 45’lik plak, 11 uzunçalar yaptı. Ölümünün ardından eşi Sıdıka Su ve oğlu Ilgın Su Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı’nı kurdu. Vakıf halen İstanbul- Beyoğlu’nda sanatsal faaliyetlerini sürdürmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.