‘Rus Bestecilerin Gecesi’
1 Nisan 2010 Perşembe - 10:09     3.517 kez okundu.    
‘Rus Bestecilerin Gecesi’

‘Rus Bestecilerin Gecesi’
Dünyaca ünlü Türk piyanist Burçin Büke 5 Nisan 2010 Pazartesi günü saat:20:00’de Süreyya Operası’nda bir ‘Rus Gecesi’klasiğinde, Rus bestecilerin eserlerini kendi tarzında yorumlayacak.

Burçin Büke piyanist olmasının yanı sıra caz doğaçlamalarındaki teknik ve duygusal ustalığıyla ve başarılı besteleriyle de tanınmaktadır. Uluslar arası Piyano yarışmalarında birincilikleri bulunan başarılı sanatçı Amerika, İtalya, Almanya ve İngiltere’de önemli orkestralarla birçok konser vermiştir. Büke, Süreyya Operası’ndaki ‘Rus Gecesi’nde Rahmaninoff, Mussorgski, Prokofiev’in bestelerini siyah beyaz tuşlarda renklendirecek. Konserin son eseri Mussorgski’nin ‘Bir Sergiden Tablolar’ başyapıtı olacak. Dünya klasik müzik tarihine baş yapıtlarıyla imzalarını atmış olan Rus besteciler i arasında Piyotr İlyiç Çaykovski, Stravinsky, Şostakoviç, Korsakov, Kaçaturyan, Borodin’i de sayabiliriz. Çok küçük yaşlarda müziğe başlayan ve dehalarının ışığını çok erken yaşlarda yaymaya başlayan ve dünya klasik müziği ne değerli ve unutulmaz yapıtlar bırakan Rus bestecilerin eserleri çağımızda da güçlü icracılar ve orkestralar tarafından yorumlanmaktadır. Rahmaninof konservatuardan mezuniyetini bir şeref payesi alarak onurlandırdı, Çaykovski piyano çalmaya 5 yaşında başladı. Müzikte tek bir ölçü çizgisi ni bile anlamadığını ama hissedebildiğini sözleriyle ifade eden Stravinsky 20.yüzyılın yaşayan efsanelerindendi. Gençlik yılları donanmalarda ve savaş gemilerinde geçen Korsakov, 64 yaşında ve yaşamının son yıllarında iken St.Petersburg Konservatuarı’nda profesörlük yaptı. Dünya hayatından yıllarca önce uçup, gitmiş Rus bestecilerin müzikle dolu meşakkatli yaşam öyküleri de ölümsüz besteleri kadar anlamaya değer.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.