‘Şeker Sesli’ Lenka, Sonbahar’da Küçük Çiftlik Parkı’nda
20 Temmuz 2013 Cumartesi - 10:54     2.014 kez okundu.    
‘Şeker Sesli’ Lenka, Sonbahar’da Küçük Çiftlik Parkı’nda

‘Şeker Sesli’ Lenka, Sonbahar’da Küçük Çiftlik Parkı’nda

‘Everything at Once’ şakısıyla reklam ve film sektöründen tanıdığımız ‘Şeker Sesli’ Avustralyalı söz yazarı, şarkıcı Lenka, 13 Eylül 2013 Cuma günü saat 19:00’da Maçka Küçük Çiftlik Parkı’nda hayranlarıyla buluşacak.

İnternet ortamında yoğun şekilde izlenen ve çıkardığı iki albümle şöhrete kavuşan genç vokal Lenka 3.albümü ‘Shadows’ la Avrupa turnesi için yola çıkıyor. Güney yarım kürenin ada ülkelerinden Avustralya, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer almaktadır. Başkenti Canberra olan ülkenin en büyük şehri ise Sydney’dir. Latince ‘güneyden güneye’ anlamına gelen Avustralya’yı keşfeden İspanyollar kıtanın kendilerine ait olduğunu iddia etmişlerdir. Kıtada ilk yerleşimlerin 42- 48.000 yıl önce gerçekleştiği ve atalarının günümüzde halen yaşamını sürdürmekte olan Aborjin yerlilerinin olduğu söylenmektedir. Kara bağlantılarını ve kısa mesafe deniz yolları nı kullanarak Güney Asya’dan gelen Aborjinler, doğa insanları olarak karmaşık dil kültürleri ve ruhsal değerler i olan bir topluluktur. Kıtada yaşayan diğer yerli halk ‘Torres Strait’ler Malezya’dan göç etmişlerdir. Avustralya’yı ilk gören Hollandalı kaşif Willen Janszoon, kıtanın etrafını gemi ile dolaşan ilk kişinin ise kaşif Matthew Flinders olduğu bilinmektedir. Kıtanın ilk haritalarını çıkaran Hollandalılar, bölgeye ‘New Holland’ adını verdikleri halde topraklar üzerinde hiçbir hak iddia etmemişlerdir. Ancak 18.yüzyılın ortalarında İngiliz James Cook bölge sahillerinin haritasını çıkarmış ve bölgeyi Britanya topraklarına kattığını resmen ilan etmiştir. Uzun zaman İngiliz sömürgesi olarak yaşayan bölgede mahkumlar işçi olarak çalıştırılmış ve kıtanın kaynakları İngilizler tarafından sömürülmüştür. Sömürü nedeniyle Tazmanya bölgesinde yaşanan ‘Tazmanya Soykırımı’ tarihe geçmiştir. Yerli çocukların alıkonarak devşirilmesi Avustralya yerlileri ve tarihçiler tarafından ‘çalınmış kayıp nesil’ olarak tanımlanmıştır. Kıtanın keşfinden önce 350.000 kadar yerlinin yaşadığı ve 150 yıl içinde salgın hastalıklar ve göçe zorlanma nedeniyle yerli nüfusunda önemli bir düşüşün olduğu tespit edilmiştir. 19.yüzyılda Avustralya’ya ‘altın arama’ akını başlamıştır. Çıkan sivil ayaklanmalar neticesinde Avustralya’nın savunma, dış ilişkiler, ticaret ve denizcilik alanlarını elinde tutan Britanya Krallığı yönetiminde ‘Avustralya Kraliyet Devleti’ kurulmuştur. I:Dünya Savaşı’na kendi isteğiyle katılan Avustralya, ANZAC askeri gücünün Çanakkale’de yenilgisini daima saygı ile hatırlamaktadır. Kişi başına düşen gayri safi milli hasılası yüksek ve yoksulluk oranı son derece düşük olan Avustralya ‘çok kültürlü’ bir topluluktur. Başlıca konuşulan dil İngilizce, başlıca din ise Hristiyanlık olmasına rağmen bünyesinde çeşitli dillerde ve inanışlarda insan toplulukları yaşamaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.