‘Sıra Dışı Dörtlü’ Parker Quartet’ın CRR Konseri
23 Kasım 2013 Cumartesi - 09:53     1.791 kez okundu.    
‘Sıra Dışı Dörtlü’ Parker Quartet’ın CRR Konseri

‘Sıra Dışı Dörtlü’ Parker Quartet’ın CRR Konseri

New York Times gazetesinin müzik eleştirmenlerince ‘Sıra Dışı Dörtlü’ olarak tanımlanan Grammy ödülü sahibi Parker Quartet 30 Kasım 2013 Cumartesi günü saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Türkiye’deki ilk konserlerini gerçekleştirecekler.

2002 yılında Boston’da bir araya gelen dörtlü Daniel Chong (keman), Ying Xue (keman), Jessica Bodner (viyola), Kee Hyunkim (çello) 2005 yılında katıldıkları Bordeaux International String Quartet Yarışması’nda Grand Prix ve Mozart Price ödüllerine hak kazanmışlardır. Klasik müzik eleştirmenlerinin övgüyle bahsettiği dörtlü gelen bir albüm teklifini değerlendirerek 2007 yılında ilk albümlerini çıkartmışlardır. 2009 yılında ikinci albümünü yapan Parker Quartet, 2011’de Best Chamber Music Performance dalında birer Grammy ödülüne hak kazanmışlardır. Bu ödülün ardından Wigmore Hall, Kultur im Oberau, Stadthalle Marburg, Carnegie Hall gibi prestijli konser salonlarında başarılarını sergileyen grup, CRR konserinde Haydn, M.Arnold, J.Ibert’in bestelerinden seslendirecekler. The New York Times 1851 yılında kurulmuş ve New York kentinde basımı yapılan günlük bir gazetedir. Gazetenin sahibi olan The New York Company şirketi aynı zamanda Herald Tribune ve Boston Globe gazetelerinin de sahibidir. Barack Obama’nın destekçisi olarak tanınan yönetim kurulu başkanı Arthur O. Sulzberger Jr. 1896 yılından bu yana gazeteyi yöneten ailenin en son ferdidir. Dünyada en çok Pullitzer ödülü alan gazete unvanını da taşıyan New York Times gazetesinin ana başlığında ‘Basıma Uygun Her Haber Basılır’ ifadesi yer almaktadır. New York şehrinde bulunan Columbia Üniversitesi tarafından verilen Pullitzer ödülü gazetecilik, müzik ve edebiyat dallarında sunulan prestijli ödüllerden biridir. Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan New York, New York City olarak ta anılmaktadır. Şehrin sembolü olan dünyanın en tanınmış abidelerinden Özgürlük Heykeli Özgürlük (Liberty) adasında bulunmaktadır. Bakır madeninden yapılma heykel ABD’nin 100.kuruluş yıldönümünde Fransız hükümeti tarafından hediye edilmiştir. Özgürlük Heykeli’nin sağ elinde meşale, sol elinde ise Bağımsızlık Bildirgesi’nin yazılı olduğu hitabe tutulmaktadır. Heykelin başında bulunan 7 sivri uçlu taç, 7 kıta ve 7 denizi simgelemektedir. Kaidesi ile birlikte 93 metre olan heykel, meşalesine kadar 167 basamak çıkılarak gezilmektedir. Meşalede bulunan koridorda 15 kişi bir arada tur atabilmektedir. Özgürlük Heykeli ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu için Süveyş Kanalı’nın inşası için tasarlanmıştır. Ancak heykelin yerel halk arasında huzursuzluğa yol açacağı düşünülerek planlanan yere inşası gerçekleşmemiştir. Fransız heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi’nin bakır ve çelikten yaptığı heykel Paris’te bir depoya kaldırılarak uzun süre bekletilmiştir. 20 yıl sonra Fransız hükümeti tarafından depodan çıkarılıp, iki ülke arasında iyi ilişkilerin sürdürülmesi adına Amerika’ya hediye edilmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.