‘Taksim Belediye Bahçesi’nde ‘Hayır’ İçin Halka Açık Konser
7 Eylül 2013 Cumartesi - 09:50     1.721 kez okundu.    
‘Taksim Belediye Bahçesi’nde ‘Hayır’ İçin Halka Açık Konser

‘Taksim Belediye Bahçesi’nde ‘Hayır’ İçin Halka Açık Konser

1891 yılında Sultan II.Abdülhamit döneminde Viyana’dan gelen Viyana Erkekler Korosu Yıldız Sarayı’nın Cuma selamlığında sultan adına bir ‘serenad’ gerçekleştirmişlerdir.

Koro, İstanbul’a gelmeden haftalarca önce yerel gazetelerde konser programları ilan edilmiş, Viyana’dan Şark Ekspresi ile gelecek olan koroyu ağırlama hazırlıkları başlamıştır. Avusturya- Macaristan İmparatorluğu’nun büyükelçilik bahçesinde güzel bir Mayıs akşamı verilecek konser için 2500 mumla elde edilen görkemli aydınlatmanın yanı sıra elçilik bahçesinin çimleri halılarla kaplanmıştır. Viyana Erkek Korosu, avukat, doktor, devlet memuru, gazeteciler ve diğer mesleklerden oluşmuş 172 kişilik bir koro grubudur. Repertuarlarında ilahiler, koral eserler ve popüler halk şarkıları bulunan koro konser akşamında Sultan II.Abdülhamit’in Tophane Bandosu ile elçilik kapısında karşılanmıştır.  Sultan’ı temsilen protokole eşlik eden Münif Bey, Osmanlı bürokratları ve yabancı diplomatlar, 6.Daire Belediye Başkanı (şimdiki Beyoğlu) ve Türkiye’de İtfaiye Teşkilatı’nın kurucularından Macar Kont Szechenyi davette hazır bulunmuşlardır. Aynı yıl, II.Abdülhamit döneminde Taksim Belediye Bahçesi’nde girişi 10 kuruştan, koltuklar 50 kuruştan, rezerve edilmiş sandalyeler ise 30 kuruştan bir ‘hayır’ konseri gerçekleştirilmiştir. 1891 yılında Taksim Meydanı’nda Viyana Erkek Korosu klasik ezgiler eşliğinde şarkılarını söylemişler ve oradan gelip geçen ahali tarafından da büyük ilgiyle karşılanmışlardır. 172 kişilik koro gündüz kadar aydınlık bahçede konserlerini tamamladıktan sonra Bahriye Bandoları şefi Paul Lange yönetiminde İstanbul Alman Koro Topluluğu ile konser açılışını Hamidiye Marşı ile gerçekleştirmiştir. Taksim Belediye Bahçesi’ndeki hayır konserinden 1200 lira gelir temin edilerek hayır kurumlarına bağışlanmıştır. Sultan II.Abdülhamit’in Batı Müziği’ne düşkünlüğünü kızı Ayşe Sultan ‘Babam Sultan Abdülhamit’ adlı hatıra yazısında şöyle dile getirmektedir: ‘Babam evlatlarının musikiyle meşgul olmasını çok arzular, saraya çeşitli müzik aletleri ve piyanolar aldırırdı. Huzuruna çıkararak bizlere piyano çaldırır, hatalı olan yerleri tekrar çaldırarak bize düzelttirirdi. Nağme ve tempolara çok dikkat ederdi. Alaturka müzikten ziyade alafranga dinlemeyi severdi. Alaturka müziğin güzelliğinden bahsederken insana verdiği gam ve hüzünden söz eder, alafranga müziğin ise neşe verdiğini belirtirdi. ‘Alaturka müzik piyanoda dinlenmemeli, kendine haz alaturka sazlar eşliğinde icra edilmelidir’ derdi’ İstanbul’a gelen truplar daima elçilikler tarafından saraya haber verilmişlerdir. Birçok trup saraya davet edilerek padişahın huzurunda konser vermişler ve padişah tarafından verilen nişanlarla ülkelerine gönderilmişlerdir. Sultan Abdülhamit’in büyük beğenisini kazanan Viyana Erkek Korosu, turnenin son gününde Pera’daki Alman Teutonia Derneği’ni ziyaret ettikten sonra Avusturyalı bir şirketin kiraladığı Aurora gemisiyle Boğaz’da neşeli saatler yaşadıktan sonra Tophane Bandosu’nun uğurlama konseriyle İstanbul’dan ayrılmışlardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.